Terakkililer Mühendislik Yarışması TEAMS 2020’ye Katıldı

2618

Tepeören Yerleşkemizden lise öğrencilerimiz, 29 Şubat Cumartesi günü Technology Student Association’ın organizasyonlarından birisi olan, “Engineering in the Wild” temalı TEAMS (Tests for Engineering Aptitude, Mathematics and Science) yarışmasına katıldılar. Bu organizasyonda çeşitli konu başlıklarını kapsayan ve yüksek matematik seviyesinde olan 80 soru çözümü ve anlık görev olarak tanımlanan “Tasarım ve Uygulama” aşamasında yarıştılar.

Bu başlıklar; Biyomimikri ile Vahşi Yaşamda Mühendislik Dizaynları, Elektrik: Şebekelerden Vahşi Yaşama, Sürdürülebilir Alanların Geliştirilmesi ve Suyun Depolanması, Mühendislik ve Doğa Sistemleri, Vahşi Yaşam için Kanopi Yürüyüş Yolları, Yenilenebilir Enerji Kaynaklarının Doğaya Zararları, Orta Sahra Afrika’da Vahşi Yaşamın Korunması, Donuk Tundra Koşullarında Ulaşım’dı.

Yukarıdaki başlıkları içeren “Tasarım ve Uygulama” aşamasından önce geçtiğimiz ay; 9/10 takımımız “Gelecekte Sürdürebilir Hayvanat Bahçeleri”, 11/12 takımımız ise “Darıca Hayvanat Bahçesi’nin Durumu” başlıklı makaleleriyle hayvanat bahçelerini edindikleri bilgi ve araştırmalara göre irdeleyerek makale yazdılar.

Yarışmanın temel amacı, lise seviyesindeki öğrencilerin farklı alanlardaki birçok mühendisle iletişime geçerek kendi çevrelerindeki problemleri belirleyebilmeleri, sorgulayabilmeleri ve bunlara pratik çözümler üretebilme ve aktarabilme becerilerini geliştirmelerini sağlamak.

Bu yarışmaya öğrencilerimiz Yusuf Deniz Çelik (9C), Utku Egemen Umut (10A), Beray Nil Atabey (10D), Cemre Göç (10D), Yiğit Alp Ekşi (10D), Edgübay Özel (10D), Arda Bizel (10D) ve Baran Büngül (10D) 9/10 Sınıflar seviyesinden bir takımla; Kaan Taşpek (11A), Bartu Büyükaydın (11A), Ecem Şahin (11D), Ebrar Nida Önder (11D), Burak Yılmaz (11D), Mehmet Caner Atabaş (11D), Aras Taşçı (12A) ve Ergün Açıköz (12A) ise 11/12 sınıflar kategorisinde bir takımla katıldılar.

Türkiye’de Koç Lisesi’nin ev sahipliğini yaptığı bu yarışmada Robert Kolej, Üsküdar Amerikan Lisesi, TEV İnanç Türkeş Lisesi, Koç Lisesi, Enka Vakfı Okulları, Kültür 2000 Koleji ve Açı Okulları öğrencileri yer aldı.

Yarışmanın sonuçları Nisan ayında takımlara bildirilecek. Kendi kategorisinde ilk üç sırada yer alan takımlar, bu yıl 27 Haziran – 1 Temmuz tarihleri arasında Amerika Birleşik Devletleri Tennessee Eyaleti Nashville kentinde düzenlenecek Ulusal TEAMS Konferansı’nda (National TEAMS Conferences 2020) yarışmaya hak kazanacak.