Geleceğin İnsan Kaynakları Eğilimi ve Kariyer Planlaması

2524

Psikolojik Danışma ve Rehberlik Servisimiz, öğrencilerimizin üniversite ve meslek seçimlerinde doğru karar verebilmelerine yardımcı olmak için tüm seneye yayarak gerçekleştirdiği 24. Kariyer Günleri etkinliklerine devam ediyor. Bu doğrultuda Levent Yerleşkemizde lise 9. sınıf öğrencilerimiz, 27 Şubat Perşembe günü Bilgi Üniversitesi Tanıtım ve Kurumsal İlişkiler Daire Başkanı Murat Saydam’la “Geleceğin İnsan Kaynakları Eğilimi ve Kariyer Planlaması” konulu konferansta buluştu.

Saydam; bu konferansta kariyer planlamasının yaşamın tümüne yayılan bir süreç olduğunu, bu sürecin kişinin yaşam deneyimleriyle şekillendiğini, deneyimlenen her türlü yaşantının o kişi için farklı seçenekler yaratabildiğini vurgulayarak, bu seçeneklere yönlenirken öğrencilerimizin kendi ilgi ve yeteneklerini tanımasının önemini vurguladı.

Saydam; eğitim ve öğretimin iç içe olmasına sık sık vurgu yaptı. Üniversiteyi yaşamak, üniversite hayatını anlamlı kılmak, öğrenmek ve öğrenmeyi farklı disiplinlerle birleştirmenin önemi konuşmasının ana temasıydı. Eğitim hayatında; lise yaşantısının üniversite seçimine katkısının yanı sıra üniversiteli olmanın, üniversiteyi yaşama ve deneyimlemenin meslek yaşamına katkılarından bahsetti.

Ülkemizin kuruluşunun 100. yılında mezun olacak 9. sınıflarımızın hayata hazırlanırken; hedeflerini, hayallerini sınırların ötesine taşımalarını, hedeflerini gerçekleştirebilmek için; sorgulayan, araştıran, plan yapan, öğrenen, takip eden, neleri sevip sevmediğini, neleri isteyip istemediğinin farkındalığında olmalarının önemini kendi deneyimleriyle paylaştı.

Şu an 9. sınıfta olan öğrencilerimizin, iş yaşamına ortalama 2030 yılında gireceklerini varsayarsak, 2030’lu yılların gereklerini şimdiden bilmelerini, tasarlamalarını, hayal etmelerini, ‘Yazılım, Kodlama, Tasarım’ bilgisine sahip olmalarının önemine değindi.

“Kendi kararlarınızı verebilmek için kendinizle konuşun, ne kadar çok okursanız, ne kadar çok şey bilirseniz o kadar hayatın içinde olursunuz. Kariyer planlamalarınızı gelecekteki meslekler üzerinden yapmak yerine kendiniz için en uygun olanı hedefleyin”. sözlerini paylaştı. Kılavuzlarda olan mesleklerin ileride olmayabileceğini, hiç duymadığımız mesleklerin ileride yaşamımıza gireceğini, 10 sene önce dronların, 20 sene önce internetin olmadığını hatırlarsak dünyanın hızla değiştiğini ve yeni ihtiyaçlarla yeni mesleklerin var olduğunu görebileceğimize değindi. Bu nedenle “İsteklerinizin ve hayallerinizin peşinden gidin. Sizi sizden başka kimse engelleyemez.” verdiği önemli mesajlardandı.

Lise ve üniversite hayatında  sosyal ilişkilerin önemine değinen Saydam, akademik becerilerin yanı sıra sosyal becerilerin gelişmesinin, sosyal ilişkilerin kuvvetlenmesinin, kulüplerde çalışmanın, ilişki kurmanın, iletişimde olmanın gelecekteki iş hayatına yansımalarının önemine değindi. Sosyal ve girişken olmanın yaşamda ilerlemeye katkılarını aktardı. ‘Hayatın içinde olmak istediğiniz hayallere size ulaştırır’ mesajına sıkça vurguda bulundu.

Kısa süreli bir egzersizle hoş bir deneyim yaşatarak öğrencilerimizi 20 sene sonraki hayallerine yolculuk yaptırdığı konuşmasında, 8 öğrencimizi sahneye alarak onlara hayallerini paylaşma fırsatı tanıdı.

Konferans boyunca Saydam öğrencilerimize şu önerilerde bulundu:

 “Kendinize mutlaka bir hedef koyun, hedeflerinizi uzun vadeli ve parçalara bölerek planlayın. Her planlamanın içeriğini belirleyin”,

“İsteklerinizin ve hayallerinizin peşinden gidin ve vazgeçmeyin”,

“Ayaklarınızdan biri mutlaka yere değsin ama uzanabildiğiniz kadar yıldızlara uzanın”,

“Hayaller kurun, hayalleriniz sizin yeteneklerinizden ve ilgilerinizden filizlenecektir unutmayın”,

“Hayal kurmanın içinde hayat var, o nedenle hayatın içerisinde olmak çok önemli”, “Newton, Arşimet, John Nash keşfettikleri şeyleri hayatın içindeyken buldular, bu nedenle en önemli şey meraktır. Merakınızı hiç kaybetmeyin.”