Terakkililer Bilimin Kalbi Edinburgh’taydı

2539

Her iki yerleşkemizden ortaokul 6 ve 7. sınıf öğrencilerimiz, 7 – 10 Nisan tarihleri arasında Edinburgh Uluslararası Bilim Festivali’ni gezdi.

Öğrencilerimiz ilk gün, İskoçya’nın 1437’den bu yana başkenti olan Edinburgh’un dünya miras listesinde bulunan Old Town ve New Town bölgelerini gezerek şehrin ortaçağdan kalan ve Georgian döneminden günümüze gelen ilginç mimarisini tanıdı. 1130 yılında yapımına başlanmış ve günümüze kadar anıtsal bir yapı olarak gelmiş olan Edinburg Kalesi’nde bu yapıyla ilgili olan efsaneleri dinlediler. Camera Obscura müzesinde eğlenceli optik deneyimler elde ettiler. İkinci günde öğrencilerimiz, her yıl nisan ayının ilk iki haftası düzenlenen ve giderek büyüyen bir ilgi gören bilim festivalinin merkezi olan City Art Centre binasında atölyelere katıldı.

Üçüncü gün, sabah Arthur tepesinde yürüyüş yaptılar. Sonra Dynamic Earth merkezini gezdiler. Burada etkileşimli 3D ve 4D gösterimleriyle dünyanın ve evrenin oluşumu, Büyük Patlamadan günümüze yeryüzünün oluşumunu, gezegenimize ait canlı ve cansız varlıkların değişimlerini içeren bilgi ve deneyim edindiler. Aynı gün İskoçya Ulusal Müzesi’nde İskoçya’nın kültürünü, doğasını, tarihini aynı zamanda da dünya bilim ve sanat tarihine yön vermiş önemli buluşları, sanat eserlerini ve bu eserlere sahip olan önemli bilim insanları ve sanatçıları öğrendiler. Bu eserler arasında dünyanın en ünlü koyunu olarak tarihe geçen, klonlama ile dünyaya gelmiş koyun Dolly, güç birimine adını vermiş olan James Watt’ın icat ettiği buhar makinası ve Watt’ın çalışmalarına büyük katkısı olan Thomas Newcomen’in icat ettiği Newcomen Atmospheric Steam Engine gibi bilim tarihindeki önemli çalışmaları gördüler. Aynı zamanda müzede Edinburgh Bilim Festivali süresince devam eden interaktif bilim etkinliklerinin bulunduğu alandaki etkinliklere de katıldılar.

Öğrencilerimiz dördüncü günde Edinburgh Hayvanat Bahçesini gezdiler. Buradaki panda ailesini ve çok sayıda nesli tükenmekte olan koruma altındaki canlıları ve onların yaşam alanlarını ve yaşam davranışlarını deneyimlediler.

Etkinlikle ilgili tüm fotoğrafları görmek için tıklayınız.