Çeşitli Etkinliklerle Terakki’de Frankofoni Haftası

3319

Her iki yerleşkemizden ilkokul, ortaokul ve lise öğrencilerimiz, 20 – 25 Mart tarihleri arasında “Frankofoni Haftası”nı birçok etkinlikle kutladı.

4. sınıf öğrencilerimiz  « FRANÇAIS » kelimesi ile akrostiş yaptı ve magnet hazırladı. 5. sınıf öğrencilerimiz Tişört boyadı ve öğretmenleriyle Fransız kültüründen çeşitli oyunlar oynadı. 6 ve 7. sınıf öğrencilerimiz Fransızcanın konuşulduğu ülkeleri tanıtan posterler hazırladı ve sınıf içinde öğrendikleri tekerlemeleri okuldaki öğretmenlerine öğreterek onlara rozet taktı.

Lise öğrencilerimiz dünya çapında, siyaset, teknoloji, turizm, edebiyat, sanat, moda ve hukuki alanlarda Fransız dilinin etkisini vurgulamak için hafta boyunca her seviyede ders içi etkinlikler gerçekleştirdi. Sınıf içinde, dünyada Fransızca konuşulan ülkelerin kültürü, mutfağı, yönetim biçimleri, nüfusu, gezilip görülecek yerleri, ünlü yerleri ve kişileri gibi konularda araştırmalar yapıp sundular. Bu projeleri içeren panolar oluşturdular. Teneffüslerde Fransızca şarkılar dinleyip öğrendiler. Her öğretmene, hazırladıkları kitap ayraçlarını dağıttılar. Ayrıca öğrencilerimiz, Fransız Kültür Merkezi’nin düzenlediği  “La métamorphose” konulu video projesine yönelik çalışmalar yaptılar.

Aynı hafta içinde Fransız gastronomisinden oluşan krep, kruvasan, quiche, kurabiye pasta ve makarondan gibi yiyeceklerden oluşan yiyecek standı açtılar ve elde edilen geliri Köstebek Sosyal Yardım Kulübü’ne verdiler. Ayrıca 23 Mart Perşembe günü öğrencilerimiz Fransız kültürünü tanımak ve tanıtmak amacıyla Fransa’nın yerel kıyafetlerini giydiler ve mavi, beyaz kırmızı renkleriyle kıyafetlerinde kombinasyon yarattılar. Aynı zamanda Fransız mutfağının yemekleri yemekhanemizin mönüsünde yer aldı.

Her yıl 20 Mart’ın içinde bulunduğu hafta boyunca Dünya Frankofoni Haftası (Fransız Dili Bayramı) dünya çapında 56 ülkede, anadili veya ikinci resmi dili Fransızca olan ve Fransız dilini öğrenmekte olan kişiler tarafından çeşitli etkinliklerle kutlanıyor.