Öğrencilerimiz Velilerimizle İnsan Hakları Üzerine Söyleşti

2784

Levent Yerleşkemizde ortaokul 8. sınıf öğrencilerimiz, 10 Aralık Pazartesi günü velilerimiz Avukat Meral Karali ve Avukat Süleyman Morbel’le “İnsan Hakları” üzerine söyleşti.

Türkçe Bölümümüzün 2012 yılından bu yana her yıl İnsan Hakları Günü’nde “İnsan Haklarını Selamlayan Öyküler ve Şiirler-Özgürlük” adlı kitaptan hareketle konuklarımızın katılımıyla gerçekleştirdiği söyleşilerin temasını özgürlük, insan hakları, adalet, ayrımcılık, farklılıklara saygı gibi önemli kavramlar oluşturdu.

Söyleşi öncesindeki hafta içinde öğrencilerimiz, “İnsan Haklarını Selamlayan Öyküler ve Şiirler/Özgürlük” adlı kitaptaki “insan haklarına” vurgu yapan öyküleri okuyup öykülerle ilgili insan hakları üzerinde konuştular. Bu öykülerde; okulda olması gereken saatlerde bir kayıkhanenin içinde tutsak tutularak çalıştırılan çocuklar; iyi bir izci olmayı isteyen bir çocuğun yabancı bir ülkede kendini soruşturma içinde bulmasını; Zimbabwe’de bir seçim sonucu sevincini dans ederek gösteren bir babanın başına gelenleri ve kötü çocuklar çetesinde zorbalığa direnen Klaus Vogel’i okudular. Aynı kitabı velilerimize de göndererek kitabın içeriğine ilişkin bilgi akışı sağlanmış oldu.

Daha sonra söyleşide öğrencilerimizle buluşan velilerimizden Morbel, temel insan hakları kavramının tarihsel sürecini anlatarak bu hakların korunmasına yönelik çalışan kuruluşlar hakkında bilgi verdi. Karali ise günlük yaşamda karşılaşılan insan hakları ihlallerini dünyadan örnekler vererek anlattı. Özellikle eğitim ve sığınma hakkı konularında verdiği ek bilgilerle bu hakların önemine dikkat çekti.

Velilerimiz öğrencilerimizin sorularını yanıtladıktan sonra söyleşi sona erdi.