Terakkililer TEAM+S Yarışması’nda

2535

Technology Student Association’ın organizasyonlarından birisi olan TEAM+S (Tests for Engineering Aptitude, Mathematics and Science) yarışması bu yıl “The Engineering Brain” temasıyla 2 Mart Cumartesi günü gerçekleştirildi. Yarışmaya Tepeören Yerleşkemizden lise öğrencilerimiz Baran Büngül (9E), Burak Yılmaz (10D), Mehmet Caner Atabaş (10D), Ecem Şahin (10D), Aras Taşçı (11A), Ergün Açıköz (11A), Ahmet Eren Ersöz (12B) ve Alkın Soydan (12B) 11 – 12. sınıflar kategorisinde katıldılar. Türkiye’de Koç Lisesi’nin ev sahipliğini yaptığı yarışmada Robert Koleji, Üsküdar Amerikan Lisesi, TEV İnanç Türkeş Lisesi, Koç Lisesi, Enka Vakfı Okulları, İstanbul Erkek Lisesi ve Kültür 2000 Koleji, Açı Okulları öğrencileri yer aldı.

Yarışmanın temel amacı, lise seviyesindeki öğrencilerin farklı alanlardaki birçok mühendisle iletişime geçerek kendi çevrelerindeki problemleri belirleyebilmeleri, sorgulayabilmeleri ve bunlara pratik çözümler üretebilme ve aktarabilme becerilerini geliştirmeleridir.

TEAM+S 2019’un bu yılki teması Bilişsel Nörobilim, Beyin ve Bilgisayar Donanımı, Mühendislikte Karar Ağaçlarının Kullanımı, Omurgasızların Beyin Mühendisliği, Yapay Sinir Ağları, Bilgisayar olarak Beyin: Ölçme Aktivitesi, Trafik Mühendisliği ve İnsan Davranışı, Tasarımda Olasılık ve Belirsizlik başlıkları altında verildi.

Öğrencilerimiz geçtiğimiz aylarda Yapay Zeka’nın araç tasarımındaki kullanımını irdeleyerek bu konuda bir makale yazdı. Ardından 2 Mart  Cumartesi günü, yukarıdaki sekiz konu başlıklarının her birini kapsayan ve yüksek matematik seviyesinde olan 80 soru çözümü ve anlık görev olarak tanımlanan Tasarım ve Uygulama aşamasında yarıştı.

Yarışmanın sonuçları Nisan ayında takımlara bildirilecek. Kendi kategorisinde ilk üç sırada yer alan takımlar bu yıl 28 Haziran – 2 Temmuz tarihleri arasında Amerika Birleşik Devletleri’nin Washington DC kentinde düzenlenecek Ulusal Konferansta (National Conferences 2019) yarışmaya hak kazanacak.