Terakkililer FIRST Robotik Yarışması’nda (FRC) Çeyrek Finalde Yarıştı

2835

Lise Fizik Bölümü FRC Kulübü Takımımız TeRoBoT, 2 – 4 Mart tarihleri arasında İstanbul Ülker Spor ve Etkinlik Salonu’nda gerçekleşen FIRST* Robotik Yarışması’nda (FRC) Brezilya, Çin, Polonya ve İsviçre ile Türkiye’nin çeşitli şehirlerinden 34 takım arasından çeyrek finale yükselme başarısı gösterdi. TeRoBot, takımların ittifak puanlarına yaptıkları katkı sıralamasında ise 4. sırada yer aldı.

Her iki yerleşkemizden lise öğrencilerinin yer aldığı takımımız, 6 hafta süren tasarım, inşa ve kodlama süreçlerini mentörleri Fizik öğretmenlerimiz Ahmet Astepe, Evrim Eğin, Burcu Güngör ve Fizik Bölüm Başkanımız Bülent Büyükaydın ile mühendislerin rehberliğinde yaşayarak bu seneki “Destination: Deep Space” temalı oyuna hazırlandılar.

Boing Şirketi tarafından sunulan Destination: Deep Space oyununda, Primus gezegeninde örnek toplayan iki rakip ittifak yarışıyor. İttifakların gezegendeki görevleri tahmin edilemeyen arazi ve hava koşullarında robotların uzaktan kumanda edilmesini zorunlu kılıyor. İttifaklar kalkış yapabilmek için (oyunu tamamlamak) sadece iki buçuk dakikada, bir sonraki kum fırtınası gelmeden, kargo gemilerini ve roketlerini hazırlamalı (panel takmak) ve olabildiğince fazla kargo (top) toplamalı.

İlk 15 saniyede bir kum fırtınası sürücünün görüşünü sınırlandırır (perde iniyor). Bu sürede robotlar önceden programlanan otomatik sürüş yazılımları ile çalıştırılır veya robot kameralarından gelen görüntülerle insan sürücüler tarafından kontrol edilir.

Kum fırtınası biter (perde kalkıyor) ve geri kalan 2 dakika 15 saniyede insan operatörler robotlarını kontrol eder. Maç sonunda en yüksek puana sahip olan ittifak kazanır.

*FIRST (For Inspiration and Recognition of Science and Technology) Robotik Yarışması, öğrencileri sorunları için inovatif çözümler aramaya ve potansiyellerini keşfetmeleri için sınırlarını zorlamaya teşvik ediyor. Yarışma öğrencilere öğretmenler, veliler, mentörler, yöneticiler ve profesyoneller ile çalışma ortamı sağlayarak geleceğin mühendisleri, bilim insanları ve liderleri olmaları için ilham veriyor.