Terakkililer İskoçya’da Uluslararası Bilim Festivalindeydi

2606

Her iki yerleşkemizden ortaokul 6 ve 7. sınıf öğrencilerimiz 5 – 9 Nisan tarihleri arasında, Avrupa’nın en büyük festivallerinden olan dünyanın ilk bilim ve teknoloji şenliği Edinburgh Uluslararası Bilim Festivali’ne (Edinburgh International Science Festival) katıldı.

Old Town ve New Town Gezileri

Öğrencilerimiz gezinin ilk gününde, İskoçya’nın 1437’den bu yana başkenti olan Edinburgh’un dünya miras listesindeki Old Town ve New Town bölgelerini gezdiler. Şehrin ortaçağdan kalan ve Georgian döneminden günümüze gelen ilginç mimarisini tanıdılar. 1130 yılında yapımına başlanmış ve günümüze kadar anıtsal bir yapı olarak gelmiş olan Edinburg Kalesi’nde bu yapıyla ilgili efsaneleri dinlediler. Camera Obscura müzesinde optik deneyimler kazandılar.bilim festivali

City Art Centre’da Atölyeler

İkinci gün, her yıl Nisan ayının ilk iki haftası düzenlenen ve giderek büyüyen bir ilgi gören bilim festivalibilim festivalinin merkezi olan City Art Centre binasında eğlenceli ve bilimle dolu saatler geçirdi. Merak ve heyecan duygularını uyandırıp geleceğin bilim insanlarını yetiştirmek ve onlara ilham kaynağı olmak için kurulan bu merkezde öğrencilerimiz tüm gün İngilizce yönergeleri dinleyerek Robo Constructors”, “ER Surgery”, “Unwrapping The Mummy”, “Mini Mechanics”, “Virtual Worlds”, “Blood Bar”, “Zoom Box” ve “Creative Littlebits Circuits atölyelerine katıldılar.

Dynamic Earth Merkezi ve İskoçya Ulusal Müzesi’ne Ziyaret

Üçüncü gün, Dynamic Earth merkezini gezdiler. Burada etkileşimli 3D ve 4D gösterimleriyle dünyanın ve evrenin oluşumu, Büyük Patlamadan günümüze yeryüzünün oluşumunu, gezegenimize ait canlı ve cansız varlıkların değişimlerini içeren bilgiler ve deneyimler elde ettiler.

bilim festivali

Aynı gün İskoçya Ulusal Müzesi’nde İskoçya’nın kültürünü ve doğasını, tarihini keşfettiler. Aynı zamanda da dünya bilim ve sanat tarihine yön vermiş önemli buluşları, sanat eserlerini ve bu eserlere sahip olan önemli bilim insanları ve sanatçıları öğrendiler. Bu eserler arasında dünyanın en ünlü koyunu olarak tarihe geçen, klonlamayla dünyaya gelmiş koyun Dolly; güç birimine adını vermiş James Watt’ın icat ettiği buhar makinası ve Watt’ın çalışmalarına büyük katkısı olan Thomas Newcomen’in icadı Newcomen Atmospheric Steam Engine gibi bilim tarihindeki önemli çalışmaları gördüler. Ayrıca müzede Edinburgh Bilim Festivali süresince devam eden interaktif bilim etkinliklerinin bulunduğu alandaki etkinliklere de katıldılar.

Dördüncü gün ise Edinburgh şehrinin kent merkezini gezdikten sonra İstanbul’a döndüler.

Etkinliklerle ilgili tüm fotoğrafları buradan görebilirsiniz.