Terakki’de Kodlama Saati Etkinlikleri

3137

Terakkili öğrenciler, tüm dünyada kodlama konusunda farkındalık yaratmaya yönelik küresel bir hareket olan Kodlama Saati (Hour of Code) çerçevesinde 3 – 7 Aralık tarihleri arasında birçok etkinlik gerçekleştirdi.

Her iki yerleşkemizde Bilişim Teknolojileri Bölümümüzün düzenlediği ders içi etkinliklerimizde tüm sınıf seviyelerinden öğrencilerimiz, programlamanın geleceğimiz için önemini anlatan videolar izledi. Bununla birlikte görsel programlama sitelerinde program yazmayı sevmelerini sağlayacak; kod yazmanın zannedildiği kadar zor olmadığını, eğlenceli de olabileceğini gösteren ve onları kodlamaya teşvik edecek çeşitli uygulamalar yaptılar. Anaokulu çocuklarımız “Hoplaya, Zıplaya, Kodla” temalı Algoritma aktivitesi gerçekleştirdiler.

İlkokul 3 ve 4. sınıflarımız ile ortaokul 6, 7 ve 8. sınıflarımızın katlarında algoritma ve akış diagramı soruları, 5. sınıflarımızın katlarına ise Bilişim Teknolojileri ve Matematik Bölümümüzün işbirliğiyle hazırlanan algoritma soruları asıldı. Soruları yanıtlayıp öğretmenlerine ulaştıran öğrencilerimiz, sürpriz hediyelerini aldı. Bunların yanı sıra ilkokul, ortaokul ve lise öğrencilerimiz ders içinde ve kulüplerimizde Lightbot, Code.org, Google – Made with Code, Scratch, Python, Akıllı Salyangoz gibi çeşitli etkinlikler yaptı.

Levent Yerleşkemizde ilkokul, ortaokul ve lisemizden kodlamada ileri seviyede bilgi sahibi olan öğrencilerimizin görev aldığı Bilişim Teknolojileri Bölümümüzün katında oluşturulan kodlama alanlarında öğrencilerimiz şu konuları deneyimleme fırsatı buldu: Kodlama Çarkı, Graph Paper Programming adlı unplugged algoritma, Kodris, Scratch, Html, Python, Robotik Kodlama ve Wedo2.0 Teknik Legolar.

2015 Yılı mezunumuz İstanbul Bilgi Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği öğrencisi Sena Kavukçu, 7 Aralık Cuma günü Levent Yerleşkemizde Lise Hazırlık ve 9. sınıf öğrencilerimize kodlama ve matematik dersinin kazanımlarının bir arada verildiği “Bootstrap ve Kodlama Eğitimi”  konulu bir sunum yaptı.