7. Sınıf Öğrencilerimiz Topkapı Sarayı Müzesi’ndeydi

1098

Her iki yerleşkemizden ortaokul 7. Sınıf öğrencilerimiz 16 ve 19 Ocak tarihlerinde Topkapı Sarayı Müzesi’ne bir kültür gezisi gerçekleştirdiler. Sosyal Bilgiler Dersi  ‘Kültür Ve Miras’ ünitesi kapsamında gerçekleştirilen gezide öğrencilerimiz Osmanlı Devleti’nin kültür, sanat ve estetik anlayışından örnekler inceleyip müzede eğitimin keyfini yaşadılar.

Gezinin ilk bölümü Tarihi Yarımadanın tanıtımı ile başladı. III.Ahmet Çeşmesi, Ayasofya,  Sultan Ahmet Camii, Soğukçeşme Sokağı, sarayın kapıları ve avluları hakkında yapılan kısa bilgilendirmenin ardından Alay Meydanı da denilen birinci avluya  giriş yaptılar. Bu avluda;  Aya İrini Kilisesi ve Darphane’yi tanıdılar.

Gezinin ikinci bölümünde iki gruba ayrılan öğrencilerimizin birinci grubu Saray Mutfakları bölümüne geçerek Hazine Avı grup çalışmasını gerçekleştirdi. İkinci grup ise Adalet Kulesi, Harem, Divan ve Dış Hazine bölümünü inceleyerek kitapçıklarındaki ilgili bölümleri tamamladı. Çalışmaların tamamlanmasının ardından gruplar yer değiştirdi. Öğrencilerimizin bu bölümde ilgisini çeken eser Kaşıkçı Elması oldu.

Gezinin üçüncü bölümü Enderun Meydanı da denilen üçüncü avluda gerçekleşti. Enderun Kütüphanesi, Arz Odası, Kutsal Emanetler Bölümü hakkında bilgi sahibi oldular ve dördüncü avluya geçilerek Revan Köşkü, Bağdat Köşkü, Sofa Köşkü, Sünnet Odası ve İftariye Kameriyesi’ni ziyaret ettiler. Öğrencilerimiz, İftariye Kameriyesinden görünen muhteşem İstanbul manzarasının keyfini çıkararak bol bol fotoğraf çekme imkanı yakaladılar.

Topkapı Sarayı Müze gezisi ile öğrencilerimiz derslerinde öğrendikleri bilgilerin örneklerini yerinde inceleme fırsatı yakaladılar ve iş birlikli öğrenme deneyimi yaşadılar.

Gezinin ardından öğrencilerimiz şu düşünceleri paylaştılar:

“Topkapı Sarayı Müzesi Gezisi benim için çok faydalı bir gezi oldu. Osmanlı tarihi hakkında birçok yeni bilgi edindim. Bu deneyimlerimi başkalarına aktarmak için çok sabırsızlanıyorum. İyi ki Sosyal Bilgiler Bölümü böyle bir gezi düzenlemiş.”                         

Ali Erdem Yılmaz (7G – Levent)

“Geziyi çok beğendim, çok keyifliydi. Özellikle mutfaklar bölümündeki etkinlik ve porselenler, mutfak gereçleri, çinili kavanozlar yani saray mutfakları çok ilgimi çekti. Oynadığımız Hazine Avı etkinliği bu bölümü ayrıntılı bir şekilde incelememi sağladı.”

Zeynep Hızal (7H – Levent)

“Gezide birçok yeni bilgi öğrendim ve arkadaşlarımla bol bol zaman geçirme fırsatım oldu. Özellikle kahve bölümünde ilginç bir sürü şey gördüm. Grup oyunu çok eğlenceliydi ve oyun sırasında bilmediğim birçok bilgiyi öğrendim. Bence gezi çok eğitici ve eğlenceli bir etkinlikti.”

Ada Tunç (7A – Tepeören)

“Çok güzel ve eğlenceli bir geziydi. Sınıfta bazen kafamda canlandıramadığım senaryoları daha rahat anlamamı ve öğrenmemi sağladı. Çok güzel ve eğlenceli etkinlikler vardı. O dönemdeki padişahların, ailelerinin ve çalışanlarının yaşadıkları yerleri gördükçe çok heyecanlandım. Böyle bir gezi düzenlediğiniz için çok teşekkür ederim.”

Melis Biroğlu (7G – Levent)