Lise IBDP Öğrencilerimiz Projeleriyle 455.7 Ton Su Tasarrufu Yaptılar

1016

Levent Yerleşkemizden lise IBDP sınıfı öğrencilerimiz, “Give A Second Life to Your Clothes! (Kıyafetlerine ikinci bir yaşam ver!)” projeleri kapsamında 17 Ocak Salı günü 2. el kıyafet satış ve değişimini gerçekleştirdiler. Öğrencilerimiz bu projeyle 455.7 ton su tasarrufu yaptılar.

Environmental Systems and Societies (Çevresel Sistemler ve Toplumlar), Film, Mathematics (Matematik) ve English B (İngilizce B) derslerinin disiplinler arası projesi olan “Give A Second Life to Your Clothes! (Kıyafetlerine ikinci bir yaşam ver!)” projesi çerçevesinde öğrencilerimiz sırasıyla şu çalışmaları yaptılar:

  1. Evrensel bir sorun olan su kıtlığının farklı coğrafyalarda fiziksel ve insan temelli olarak nasıl ortaya çıkabileceğini öğrendiler.
  2. Tüm 11 IB TM öğrencileri hafta sonu boyunca yemek ve içmek dahil kullandıkları su miktarlarını Matematiksel bilgilerini kullanarak hesapladılar ve sadece 2 günde tükettikleri su miktarının farkına vardılar ve kendi su kullanımlarını değerlendirdikleri sunumlar yaptılar.
  3. 10 IB öğrencilerimiz Yonca Öztürk, Öykü Çalışkan, Ege Bilmece ve Ata Rüştüoğlu yaklaşık iki ay süren bir hazırlık sürecinden sonra okuldaki öğretmen ve öğrencilere farkındalık kazandırmak amacıyla kot/pantolon, tişört/gömlek, sweatshirt/kazak ve ayakkabı üretiminde ne kadar su harcandığı ve ikinci el kıyafet kullanımının su kıtlığını ne kadar azaltabileceğini gösteren İngilizce posterler hazırlayarak farkındalık kazandırdılar.

Bu posterlere göre;

Tek bir T-shirt/gömlek üretimi için 2700 lt – 900 günlük içme suyu (WWF),

Tek bir pantolon/kot için 8183 lt – 104 kez duş almak ya da 12000 fincan kahve içmek (Tree Hugger),

Tek bir sweatshirt için 3350 lt – 1116 günlük içme suyu ya da 42 kez duş almak (Elle MacArthur Foundation).

Bir çift ayakkabı için 8543 lt – 2847 günlük içme suyu ya da 109 kez duş almak için gerekli su kullanılmaktadır (Tree Hugger).

Bilimsel formüller kullanarak hazırladıkları posterlerin sınıflarda paylaşımından sonra öğrenci ve öğretmenlerin gönüllü katılabilecekleri 2. el kıyafet satış ve değiş tokuşu etkinliğini organize eden öğrenciler 2. el 27 adet pantolon/kot, 33 adet tişört/gömlek ve 44 adet sweatshirt/kazağın satış ve değiş tokuşunu sağlayarak toplam 455.7 ton su tasarrufu yapılmasına katkıda bulundular. Böylelikle 151900 kişinin bir günlük su ihtiyacını giderebilecek suyu kurtarmış oldular.

10IBF sınıfı öğrencilerinden Yonca Öztürk proje ile tecrübelerini şu şekilde paylaştı:

“Son 1-2 aydır ders öğretmenlerimizin destekleriyle üzerine çalışıp ve düzenlediğimiz, 2. el kıyafet satış ve değişimini etkinliğini beklentilerimizin de üzerinde verimli geçti. Yaptığımız kıyafet alışverişlerinin çevreye ve suya olan olumlu etkilerinin farkına varmak ve su israfı azaltmak için yapabileceklerimizi öğrenmek projeye katkı sağlayan herkesin hayatına yeni bir perspektif kattı diye düşünüyorum. Bu projeyi hayata geçirebilmek için araştırma yapıp, saatlerce planlama ve data toplamamız gerekti. Ancak salı günü gerçekleştirdiğimiz bu etkinlik sayesinde yaklaşık 450 ton suyun boşa harcanmasına engel olduk. Bu sayı global verilerle karşılaştırıldığında çok yüksek olmasa bile, düzenlediğimiz bu etkinliğin devamıyla çevreye büyük bir katkıda bulunacağımızdan eminim.”