Tasarıma İlham Veren Doğa

1339

Her iki yerleşkemizden ilkokul 4. sınıf öğrencilerimiz, “Tasarıma İlham Veren Doğa” kitabının yazarları Zehra Kasap ve Şenay Kasap’la 13 Aralık Pazartesi günü çevrim içi ortamda söyleştiler.

Zehra Kasap ve Şenay Kasap, doğanın öğreticiliği üzerine birlikte yazdıkları kitapla ilgili gerçekleştirdikleri söyleşide doğanın ilk çağlardan bu yana insanlığa yol gösterici olduğunu, insanların üretirken bilinçli ya da bilinçsiz olarak doğayı taklit ettiklerini, gelişen teknolojiyle birlikte bunun sadece şekil değiştirdiğini belirttiler.

“Doğa nedir? Doğaya karşı sorumluluklarımız nelerdir? Bizler doğanın içinde nasıl yer alabiliriz? Bizlerin de doğanın bir parçası olduğumuzu düşünüp düşünmedikleri” gibi sorular yönelttiler. Daedalus’un mitolojik öyküsü ile biyomimikriyi neden önemsediklerini ve kitaplarında yer verdiklerini anlatan yazarlarımız, biyomimikri kavramının en yalın haliyle “doğadan öğrenme” olduğunu paylaştılar.

Biyomimikri tasarımlarının, en az malzeme ve enerjiyle en yüksek performansı sergilediklerini, kendi kendilerini onarma özellikleri olduğunu, geri dönüşümlü ve doğa dostu olduklarını, sessiz çalıştıklarını, estetik yapıları bulunduğunu, dayanıklı, uzun ömürlü ve esnek olmaları bakımından da yeni teknolojik çalışmalara örnek oluşturduğunu vurguladılar.

Bu konuya, “Helikopter böceği ile helikopterlerin arasında nasıl bir benzerlik olabilir, hangi özelliğinden ilham alınmıştır?” sorularıyla dikkat çektiler. Yusufçuk böceğinden helikoptere, pıtrak otundan cırt cırt bandına, kozalaklardan terletmeyen kıyafetlere, midyeden yapıştırıcıya kadar pek çok örnekle söyleşi devam ettiler.

Öğrencilerimiz başka bir örnekte ise mürekkepbalığı ve bukalemun arasındaki benzerlik ve tasarıma verdiği ilhamın ne olabileceği ile ilgili fikirlerini paylaştılar. Öğrencilerimizin gördükleri karşısında pek çok fikirleri oluşacağından, doğanın sunduğu çözümlere kulak vermenin ve sürdürülebilir bir yaşam için doğayı izlemenin öneminden bahsettiler.

Okurlarının fikirlerine de yer veren yazarlar, son olarak, öğrencilerden kitabın en dikkat çekici kısmını paylaşmasını istediler. Öğrencilerimiz; midyelerin suda bile yapışkan olma özelliği, akıllı kumaş, köpekbalıklarından ilhamla üretilen yüzücü mayoları, fotosentezle çalışan araba, uzay teleskopunun tasarımı en çok ilgi çeken, ilham veren tasarımlar olarak paylaştılar.