Terakkili Öğrenciler İngiltere’deydi

884

Her iki yerleşkemizden lise hazırlık sınıfı öğrencilerimiz, 16 – 21 Ocak tarihleri arasında İngiltere’nin başkenti Londra’da 6 gün geçirdiler. Bu süre esnasında, öğrencilerimiz daha önceden edinmiş oldukları dil becerilerini pekiştirip aynı zamanda İngiliz kültürüne dair öğrendikleri bilgileri yerinde gözlemleme ve değerlendirme fırsatı buldular.

Öğrencilerimiz Londra’da Buckingham Sarayı, Tower of London, Madam Tussaud’s, Greenwich Observatory, Shakespeare’s Globe Theatre, Sherlock Holmes Müzesi, British Museum, Natural History Museum gibi birçok turistik ve tarihi öneme sahip bölgeyi profesyonel bir rehber eşliğinde gezdiler. Globe Theatre’da Romeo & Juliet tiyatro oyunu üzerine bir atölyeye katıldılar. Lyceum Tiyatrosunda sergilenen dünyaca ünlü Lion King müzikalini seyrettiler. Gezi süresince öğrencilerimiz, gezi programına paralel olarak ve öğrencilerimizin dil becerileri ve düzeyi dikkate alınarak hazırlanmış etkinlik ve aktiviteleri tamamlamaya çalıştılar.

Gezi sonrasında Tepeören Yerleşkemizden öğrencimiz Esma Ceylin Türkoğlu (Hz A) gezi ile ilgili deneyimlerini şu şekilde ifade etti: “Okulumuzun düzenlediği Londra gezisi, benim için hem kültürel açıdan verimliydi, hem de eğlenceliydi. Londra’ya gitmeden önce ilk defa orada bulunacak olmamın da etkisiyle gergindim. Aynı zamanda geziden beklentilerim oldukça yüksekti. Bol bol yeni bilgi öğreneceğim ve İngilizce dil becerilerimi geliştireceğim bir gezi olmasını istiyordum. Londra’da ilk günümüz diğer günlerden kesinlikle çok daha farklıydı. 4 saatlik bir uçak yolculuğundan sonra Londra’daydık. İlk indiğimde farklı bir yerdeymiş gibi hissetmedim. Otele doğru giderken etrafı incelediğimde ve Londra sokaklarını gördüğümde gerçekten Londra’da olduğumu fark ettim. Tur rehberimiz tüm gezdiğimiz yerler hakkında bizleri bilgilendirdi. Özellikle Hyde Park’taki manzaralar muhteşemdi. Gezinin geri kalan günlerinde hem tarihi hem de eğlenceli yerleri gezdik. Aynı zamanda Oxford Street ve başka birçok yerde bize tanınan serbest vakit sayesinde oradaki yerli insanlarla konuşma fırsatı bulduk. Bu da İngilizceme özellikle konuşma açısından çok katkı sağladı. Kısacası Londra gezisi birçok açıdan beklentilerimi karşıladı. Hem birçok şey öğrenip kendimi geliştirdim, hem de eğlenceli vakit geçirdim.”

Levent yerleşkesi öğrencilerinden Erin Ünalerzen (Hz B) düşüncelerini, “Okulumuzun düzenlediği Londra seyahatinde önemli tarihi mekanlar ve müzeleri gezince yeni ve önemli bilgiler edindik.  Kültür gezimiz sırasında öğrendiklerimizi hatırlamamıza yardımcı olacak bir kitapçık doldurduk. Kitapçıkta bizim İngilizce seviyemize katkıda bulunacak görevler ve makaleler vardı. Bu gezide bolca alışveriş yaptık, sosyalleştik, yeni arkadaşlar edindik. Balmumu Müzesi, Korku Evi müzesi gibi eğlenceli müzelere girdik. Londra’nın metro hatlarını bolca kullanıp hat sisteminin nasıl yürüdüğünü öğrendik. Okulumuza bu deneyimi bize kazandırdığı için teşekkür ediyorum.” şeklinde ifade etti.