Yabancı Diller Eğitiminde Mükemmeli Yakalamak

2675

Yabancı Diller Bölümümüzün organizasyonunu üstlendiği üçüncü TELT (Terakki English Language Teaching) Forum 2016, 19 Mart Cumartesi günü Levent Yerleşkemizde gerçekleşecek. Konferansın bu yılki ana teması, yabancı dil eğitiminde mükemmellik anlayışı ve bu alanda uluslararası akreditasyonların alınmasına yönelik çalışmalar.

TELT, Avrupa Dil Eğitimi Kalite Denetim Konseyinin (Evaluation & Accreditation of Quality in Language Services – EAQUALS) kurucularından ve Ortak Avrupa Dil Referans Çerçevesi (Common European Framework of Reference – CEFR) yazarlarından Richard Rossner’ı Terakki’de ağırlıyor. Rossner, konuşmasında yabancı dil eğitiminde mükemmellik anlayışı, uluslararası akreditasyon alma kriterleri, dünyada dil eğitiminin durumu gibi temel ve alan için önemli konulara değinecek.

Rossner’ın yanı sıra Avrupa Dil Eğitimi Kalite Denetim Konseyinin (EAQUALS) baş müfettişleri Sue Hackett, Sarah Aitken konferansın diğer konukları arasında. Hackett ve Aitken, katılımcıların sorularını yanıtlayacakları EAQUALS panelinde buluşacaklar. Yabancı diller eğitiminde CEFR programı kullanımı, akreditasyon alma süreci ve yararları ile güncel yabancı dil eğitimi metodolojileri konularının tartışılacağı EAQUALS oturumları, katılımcıların bu alanda detaylı bilgiye sahip olacakları ve sorularını uzmanlara yöneltebilecekleri bir oturumlar serisi olacak.

Konferansta ayrıca İngiltere’de iletişimsel metod (Communicative Learning)  üzerine çalışmaları olan ve Cambridge University Press tarafından yayınlanmış Cambridge Handbooks for Language Teachers series: Dialogue Activities (2007) and Memory Activities for Language Learning (2011) öğretmen eğitimi kitapları yazarı Nick Bilbrough yer alıyor. Bilbrough, konuşmasında yabancı dil eğitiminde iletişimsel metod kullanımının detaylarını anlatacak. Bir diğer konuk ise Black Cat kitaplarının yazar ve editorlerinden Robert Hill. Hill, ingilizce okuma kitaplarının sınıf içi kullanımı ve öğrencilerin İngilizce kitap okuma alışkanlıklarına yönelik konuşmasını dünyada farklı uygulamalardan vereceği örneklerle yapacak. Konuşmalar sonunda İngilizce öğretimi ile ilgili güncel sorunların tartışıldığı bir panel ile katılımcılar sorularını uzmanlara yöneltme şansı bulacak.

Konferans kapsamında bu yıl Dünya Dillerinden (Almanca, Fransızca ve İspanyolca) konuşmacılar da var. Ayrıca, 40 yuvarlak masa toplantısı ve 5 poster sunumuna da yer verilecek konferans programı, öğrencilerin gözüyle yabancı dil eğitimi sunumu ile son bulacak. Katılımcılar, EAQUALS onaylı uluslararası geçerliliği olan konferans katılım belgesi alacak.

Konferans websitesi: www.teltforum.com