Terakkili Gençler Slovenya’da Münazara Yarışmasındaydı

2439

Levent Yerleşkemizden lise The English Speaking Union (ESU) Terakki Debate Society Kulübü öğrencilerimiz, kulüp öğretmenlerimizden Sibel Aytaç’la 03 – 06 Mart tarihleri arasında Slovenya’nın Ljutomer şehrinde düzenlenen uluslararası münazara yarışması International Debate Tournament Ljutomer 2016’ya katıldı. Terakki’nin bu yıl ilk kez tek takımla katıldığı bu uluslararası platformda öğrencilerimiz altı münazara maçında iki başarılı sonuç elde etti.

ESU Etkinlik Fotoğrafı-8

Yarışmada Sırbistan, Romanya, Hırvatistan, Slovenya, İtalya, Türkiye, İsrail, İsviçre, Hollanda, Danimarka, Rusya, İngiltere, Çek Cumhuriyeti ve Amerika Birleşik Devletleri’nden aralarında on ulusal takımın da olduğu toplam 51 takım vardı.

WSDC (World Schools Debating Championship) kurallarının uygulandığı yarışmada “Ekonomik sınıfın ırktan daha önemli oluşu”, “Kadınların çatışmalar ve insani kriz durumlarında korunmasız, pasif ve kırılgan olarak gösterilmesi” ve “Batı ülkelerinin Ortadoğu’daki öncelikli ortağının Sudi Arabistan yerine İran olmasının gerekliliği” konularını tartıştılar.

Yarışmacı ekiplerin hangi tarafı savunacakları münazaralardan bir saat önce açıklandı. Aynı şekilde hazırlıksız olarak tartışılan konular da münazaralardan bir saat önce takımlara bildirildi. Yarışmacılar bir saatlik süre içinde argümanlarını ve sekiz dakikalık konuşmalarında söyleyeceklerini hazırladılar. Hazırlıksız konularda cep telefonu, iPad gibi elektronik cihaz kullanımı ve öğretmenlerin veya koçların öğrencilerle konuşması yasaklandı.

ESU Etkinlik Fotoğrafı-1