Terakkili Çocuklardan Hayvan Dostlarına

2788

Öğrencilerimiz 4 Ekim Hayvanları Koruma Günü’nü pek çok farklı sanatsal ve sosyal etkinlikle kutlayarak hayvan haklarına dair farkındalık kazanıyorlar.

Bu yıl yedincisi gerçekleşecek 04 – 12 Ekim tarihleri arasındaki “Dostlarımız” projesi,  başlangıcında iki etkinlikle yola çıktı. Ancak öğrencilerimizde ve velilerimizde önemli bir farkındalık yarattığı ve hayvan hakları bilinci kazanmanın “empati” ve “öteki” bilinci kazanmak için de önemli olduğunu gören bu projeyi yöneten öğretmenlerimiz her yıl sanatsal ve sosyal sorumluluk etkinliklerinin sayısını artırarak öğrencilerimize bu konunun içselleştirilerek öğrenilebileceği ders içi ve ders dışı farklı öğrenme ortamları sundular.

Terakki Vakfı Okulları’nda öğrenciler;

  • “Sokaktaki Dostlarım” adlı fotoğraf yarışmasına katılıp bu yarışmadaki fotoğrafların sergisindeki satışıyla elde edecek geliri barınaklardaki hasta köpekler için kullanarak,
  • Köpeklerle Yaşam Eğitmeni Ayşe Doğancı ve köpeği Güllü ile söyleşerek,
  • Barınaktaki köpekler için köpek maması kampanyası başlatıp hayvan barınağını ziyaret ederek,
  • “Dikkat! Soyumuz Tükeniyor” adlı performansla nesli tehlikedeki hayvanlara dikkat çekerek,
  • “Flipper’ı Kurtarmak” adlı belgesel film izleyip film sonrası yönetmen Savaş Karakaş’la söyleşi gerçekleştirip, yunus gösteri parkı bulunan belediyelere mektup yazarak,
  • Ormandan koparılarak bir sirkte yaşamaya mahkûm edilen üç gorilin hikâyesini anlatan “Gorillerle Dans” adlı tiyatro oyununu seyrederek,
  •  “Sıradan Bir Gün” adlı belgesel film izleyip belgesel sonrası yönetmen Tolga Öztorun’la söyleşi gerçekleştirilerek,
  • “Hayvanlar Yarışıyor” adlı yaratıcı drama çalışmasıyla hayvanların farklı özelikleriyle doğaya renk kattıkları ve doğanın bir parçası olduklarını öğrenerek, yaptıkları “Dostlarımız” adlı projeyle Hayvanları Koruma Günü’nü Hayvanları Koruma Haftası’na dönüştürüyor.

Birinci, ikinci, üçüncü, dördüncü, sınıflar ile dört, beş ve altı yaş grubu öğrencilerimizin getirdikleri köpek mamaları, birinci, ikinci, üçüncü ve dördüncü sınıfların hayvanları koruma kollarındaki öğrencilerimizle birlikte 12 Ekim  Cuma günü Yedikule Hayvan Barınağı’nı ziyaret edecekler. Gezi sonrası her düzey kendi içinde paylaşımda bulunacak. Her öğrencimize Yedikule Hayvan Barınağı’ndaki köpekler adına teşekkür kartı verilecek.

4 Ekim Perşembe günü saat 10.10’da, Köpeklerle Yaşam Eğitmeni Ayşe Doğancı ve köpeği Güllü, ikinci sınıf öğrencilerimizin konuğu olacak. Ayşe Doğancı ile ikinci sınıf öğrencilerimiz bir söyleşi gerçekleştirecek. Bu söyleşide öğrencilerimiz, sokak köpekleriyle yaşamak, hayvan barınakları, kısırlaştırma, kuduz gibi konularda bilgilendirilecek.

Üçüncü sınıf öğrencilerimiz, “Sıradan Bir Gün” adlı belgesel film izleyecek. Filmin ardından Yönetmen Tolga Öztorun ile söyleşi yapacaklar.

Dördüncü sınıf öğrencilerimiz, “Flipper’ı Kurtarmak” adlı belgesel filmi Filmin ardından Yönetmen Savaş Karakaş ile söyleşi yapacaklar. Etkinlik sonrası isteyen öğrencilerimiz yunus gösteri parkına sahip belediyelerin başkanlarına mektup yazacaklar.

Üçüncü ve dördüncü sınıf öğrencilerimiz arasında düzenlenen “Sokaktaki Dostlarımız” adlı fotoğraf yarışmasında öğrencilerimiz, sokak hayvanlarını gözlemleyip fotoğraflayarak sokak hayvanlarıyla birlikte yaşamaya dair fikir edinecek aynı zamanda da sahipsiz hayvanlara yardım etme ve hayvan dostu madalyası kazanma imkânı bulacaklar. Bu yarışmada öğrencilerimizin fotoğrafları Nasuh Mahruki, Ömür Gedik, Tolga Öztorun, Ateş Kantürk, Neslihan Tunç, Okyanus Pera Dizdar ve Başar ve Başar Aslan tarafından değerlendirilecek. Yarışmaya katılan fotoğraflar 2– 4. sınıf öğrencilerimiz ve öğretmenlerimiz için sergilenip satışa sunulacak, bu sergiden elde edilecek gelirle de HAÇİKO (Hayvanları Çaresizlikten ve İlgisizlikten Koruma Derneği) ve Yedikule Hayvan Barınağı’na tıbbi yardım için bağışlanacak.

Üçüncü sınıf öğrencilerimiz, Dikkat! Soyları Tükeniyor isimli etkinliklerinde soyu tehlikede olan hayvanları araştıracaklar. “Seçtiğin hayvan konuşsa bize neler söylerdi?  Sorusunun cevabı olarak o hayvanın canlandıracaklar. Her sınıftan iki ya da üç öğrencimizin hazırladıkları performanslar birinci sınıf öğrencilerimize ve anaokulu çocuklarımıza okullarının Kültür Merkezimizde 11 Ekim Perşembe günü sergilenecek.

Bütün hayvanların farklı özelikleriyle doğaya renk kattıkları ve doğanın bir parçası olduklarına dair farkındalık kazanmaları amacıya düzenlenecek “Hayvanlar Yarışıyor” adlı yaratıcı drama çalışmasında altı yaş grubu çocuklarımız, 01 – 05 Ekim tarihleri arasında onlar için belirlenmiş günde, bir hayvan kostümü giyerek okula gelecekler. Bu hayvan kostümünü öğrenciler, ailelerinin de desteğini alarak kendileri tasarlayıp yapacaklar.

Tiyatro 34 tarafından sahneye koyulan “Gorillerle Dans” adlı tiyatro oyununda ormandan koparılarak bir sirkte yaşamaya mahkûm edilen üç gorilin hikâyesi anlatılmakta. Tüm canlıların yaşam hakkına saygı ve hayvan sevgisini işleyen oyun, birinci ve ikinci sınıf öğrencilerimiz için 09 Ekim Salı günü, Kültür Merkezimizde sergilenecek.

Bilgi için       : Hafize Güner – Yaratıcı Drama Öğretmeni
Tel                  :
0212 351 00 60 Dahili: 356 ve 0535 346 11 48
E-posta         :
hafizeguner@terakki.org.tr, hafizecinar@yahoo.com