Terakki Laboratuvar Kardeşliği Projesi’nin Sekizincisi Başladı

3192

Terakki Birikimini Paylaşıyor* programı çerçevesinde Kimya Bölümümüzün her iki yerleşkemizde yürüttüğü Laboratuvar Kardeşliği Projesi’nin sekizincisi 14 Nisan Cuma günü başladı. Projenin ilk uygulaması, Hüseyin Büge Anadolu Lisesi’nden 9. sınıf öğrencileriyle Levent Yerleşkemizde gerçekleşti. Bu projeyle Terakkili genç kimyacılar, kardeş okullarla laboratuvarlarını paylaşıyor, deneyler yapıyor.

Kimya Bölümümüz, 2011 yılından beri düzenlediği Terakki Laboratuvar Kardeşliği Projesi kapsamında öğretmenlerinin deneyimini, öğrencilerinin bilgilerini ve laboratuvar donanımını İstanbul’un mevcut laboratuvar dersliklerinde deney yapma imkanına ve koşullarına sahip olamayan kardeş okullarla paylaşıyor.

Kimya laboratuvarımızda gerçekleşen bu yılki ilk uygulamada gönüllü lise 9. sınıf öğrencilerimiz, misafirlerimizle lise öğretim programından seçilen şu deneyleri yaptılar:  “Fiziksel ve Kimyasal Değişimler” , “Sürtünme ile Elektriklenmede Elektronlar”,  “Temizlenen Su”, ve “Su Elementlerine Ayrıştırılabilir mi?”. Ayrıca “Katot Işınları”, “Termit” ve “Sonsuz Köpük” adlı interaktif gösteri deneyleri de gerçekleştirdiler.

8. Terakki Laboratuvar Kardeşliği Projesi, 5 – 12 Mayıs tarihleri arasında çeşitli liselerden öğrencilerle her iki yerleşkemizde devam edecek.

* Terakki Birikimini Paylaşıyor; TERAKKİ’nin 1877’den beri oluşturduğu birikim, kültürel zenginlik, ilke ve aydınlığını gelecek kuşaklara taşımayı hedefleyen bir destek programıdır.Terakki Vakfı ve Okulları 2009 yılında hayata geçirdiği Terakki Birikimini Paylaşıyor Programı desteğiyle bilim, kültür ve sanat alanlarında eğitim dünyasını ve çevresini katkılarıyla zenginleştirme sorumluluğunu yerine getirmeyi amaçladı.

Bu program, Terakki Vakfı Okulları, çevre okullar ve sosyal sorumluluk taşıyan girişimlerle birlikte yapılan çalışmalarla gerçekleşir.