Şeker Portakalı “Okuma Çemberi” Sergisi

621

Her iki yerleşkemizde ortaokul 6. sınıf öğrencilerimiz 09 -18 Ocak tarihleri arasında Türkçe derslerinde “Okuma Çemberi” yöntemiyle okudukları “Şeker Portakalı” kitabıyla ilgili bireysel veya grup çalışması yaparak hazırladıkları ürünleri sergiye dönüştürdüler.

Öğrencilerimiz ilk olarak “Şeker Portakalı” kitabını kasım – aralık ayları boyunca “Okuma Çemberi” yöntemiyle okudular. Onlara okuma alışkanlığı kazandırmak, onları etkin okur hâline getirmek, onların özelliklerine göre farklılaştırılmış öğretimi desteklemek için uygulanan “Okuma Çemberi” yönteminde öğrencilerimiz, belirledikleri gruplarla her hafta farklı bir role hazırlandılar. Hayalci, sanatçı, takım lideri, sözcük avcısı veya duygu tarayıcısı rollerinin görevlerini yerine getiren öğrencilerimiz önce bireysel çalıştılar.

Daha sonra öğrencilerimiz, bireysel veya grup çalışması hâlinde hazırladıkları ürünleri ilk olarak sınıfta arkadaşlarıyla paylaştılar. Ürünlerle ilgili geri bildirimleri hem arkadaşlarından hem de öğretmenlerinden alan öğrencilerimiz, ürünlerine bir sonraki aşamada son hâlini vererek ürünlerini sergiye hazır hâle getirdiler.

“Okuma Çemberi” yöntemiyle “Şeker Portakalı” kitabıyla ilgili değerlendirmelerini de gerçekleştiren öğrencilerimiz; kitapla ilgili maketler, resimler, bulmacalar, karikatürler, oyunlar hazırlayarak okul koridorlarında arkadaşlarına ürünlerini sunma fırsatı yakaladılar.

Sergiden fotoğrafları buradan görebilirsiniz.