Öğrencilerimiz İdil Bilgin’le Kültürel Miras Üzerine Söyleşti

2018

Ortaokul 5. sınıf öğrencilerimiz, 20 Ekim Salı günü yazar ve eğitmen İdil Bilgin’le “Kültürel Miras” konulu çevirim içi söyleşide bir araya geldi. Sosyal Bilgiler Dersi “Kültür ve Miras” ünitesi kapsamında resim, heykel gibi sanat eserlerinin nesiller boyu özelliklerini kaybetmeyecek şekilde korunması ile ilgili farkındalık yaratmak amacıyla düzenlenen söyleşi her iki yerleşkemizden öğrencilerimizin katılımıyla gerçekleşti.

Söyleşi öncesinde öğretmenlerimiz, Sosyal Bilgiler dersinde “Kültürel Miras” kavramına yer vererek öğrencilerimizin örnekler üzerinden kültürel mirasın hassasiyetinin farkına varmalarını hedefledi. Ardından İdil Bilgin gerçekleştirdiği söyleşide, kültürel mirası  “Değerlilik, Hassasiyet ve Sorumluluk” kavramları çerçevesinde ele alarak öğrencilerimizle hem kültürel mirasın neden değerli ve hassas olduğunu konuştu hem de dünya vatandaşı olarak her bireyin üzerine düşen sorumluluklara vurgu yaptı.

Bilgin söyleşisinde “Kültürel Mirasın Doktorları” olarak tanıttığı konservatörler ile konservasyon uygulamalarına yer vererek öğrencilerimizin kültürel mirasın korunması için çalışmalar yapan bu meslek grubu hakkında da bilgi edinmesine katkıda bulundu. Bilgin, “Kültürel Miras neden değerlidir?” sorusuna öğrencilerimizle birlikte cevap arayarak söyleşide yer verdiği interaktif uygulamalarla öğrencilerimizin aktif katılımını sağladı. Ardından, öğrencilerimizin merak ettikleri soruları sorup cevaplar aldığı söyleşi sona erdi.