Prof. Dr. Lale Duruiz Konuğumuz Oldu

2893

Levent Yerleşkemizden yükseköğrenimine “Endüstri Mühendisliği” ile devam etmek isteyen 12. sınıf lise, fen lisesi ve IB öğrencilerimiz, 14 Nisan Perşembe günü Endüstri Mühendisi Prof. Dr. Lale Duruiz’le bir araya geldi.

Psikolojik Danışma ve Rehberlik Servisimizin düzenlediği 20. Kariyer Günleri kapsamında gerçekleşen buluşmada Duruiz, konuşmasına kendi öğrenim hayatı ve kariyerinden bahsederek başladı. Endüstri mühendisliğinin bir sistem yaklaşımı olduğunu anlatan Duruiz, bu mesleği yapacak kişilerin insanlarla iyi ilişkiler kurması, teknolojiyi yakından izlemesi ve İngilizce bilmesi gerektiğini söyledi.

Endüstri mühendisinin; tasarlayan, gerçekleştiren, kontrol eden ve tekrar tasarlayan kişi olduğunu ifade eden Duruiz, bu sürecin az kaynakla verimliliği artırmak üzere kurgulandığını dile getirdi.

Duruiz, endüstri mühendisliğinin disiplinler arası bir yapıya sahip olduğunu vurguladı. Bu nedenle üniversitede yer seçimi, yerleştirme, planlama, etkili çalıştırma, kontrol sistemleri, karar verme modelleri, simülasyon, ekonomi, sosyoloji ve psikoloji gibi birçok dersin bulunduğundan bahsetti. Ayrıca, öğrencilerin eğitimleri boyunca yöneticiliğe dair çeşitli becerileri edinmek için çalıştıklarını belirtti.

Ardından, Toyota ve Apple gibi kurumlarda bir endüstri mühendisinin ne gibi işler yaptığıyla ilgili örnekler paylaştı. Son yıllarda üretim sektörünün yanı sıra hizmet sektöründe de iş imkanlarının artması nedeniyle endüstri mühendislerinin diğer mühendislere göre daha şanslı olduğunu söyledi.

Psikolojik Danışma ve Rehberlik Servisimiz,  her yıl öğrencilerimizin üniversite ve meslek seçimlerinde doğru karar verebilmelerine yardımcı olmak için tüm seneye yayarak Kariyer Günleri etkinlikleri düzenliyor. Bu yıl gerçekleşecek diğer 20. Kariyer Günleri etkinliklerimiz; “Dekanlarla Buluşma: Mesleğe Göz Kırpmak”, “Üniversite Gezileri”, “Meslek Gözlem Çalışmaları” ve “Tercih Konferansı”.