Ortaokul Öğrencilerimiz “Biyolojik Çeşitlilik” Seminerindeydi

2600

Tepeören Yerleşkemizden 5 ve 7. sınıf öğrencilerimiz, 12 Nisan Salı günü Faruk Yalçın Hayvanat Bahçesi ve Botanik Parkı Eğitim Müdürü Gökmen Aydın’la “Biyolojik Çeşitlilik” seminerinde bir araya geldi.

Konferans Salonumuzda gerçekleşen seminerde Aydın, önce biyolojik çeşitlilik terimini tür çeşitliliği, gen çeşitliliği ve ekolojik olaylar çeşitliliği olarak üç ana başlıkta açıklayarak örnekler paylaştı.

Daha sonra Aydın, öğrencilerimize Türkiye’nin biyolojik çeşitlilik açısından çok avantajlı bir konum ve yapıya sahip olduğunu anlattı. Türkiye’de çok sayıda orman, deniz, göl gibi farklı ekosistemlerin bulunmasının, biyolojik çeşitliliği artırdığını söyledi. Biyolojik çeşitliliğin, ülkemize sağladığı yararlarda söz eden Aydın, bu çeşitliliğin günden güne azaldığını vurguladı. Bu durumun en önemli nedenlerinden birinin de insan faktörü olduğunu ifade ederek, su kirliliği, hava kirliliği, toprak kirliliği, orman tahribatı gibi çeşitli çevre sorunlarına değindi.

Biyolojik çeşitliliğin azalmasının en önemli sonuçlarından birinin de bazı türlerin soyunun tükenmesi olduğunu dile getiren Aydın, aslan, kelaynak, alageyik gibi ülkemizde soyu tükenen ya da tükenmekte olan canlılardan örnekler verdi.

Seminerin sonunda Aydın, biyolojik çeşitliliğin azalmaması için alınması gereken önlemlerden bahsetti ve çevre sorunlarına karşı toplumsal duyarlılık kazanılmasının bu önlemlerin en başında yer aldığını söyledi.