Pandemiden Öğrendiklerimiz ve Gelecek

1743

KONDA Genel Müdürü Bekir Ağırdır, 28 Aralık Pazartesi günü  “Pandemiden Öğrendiklerimiz ve Gelecek” konulu web seminerinde öğretmenlerimizle buluştu.

Moderatörlüğünü Levent Yerleşkemizden Ortaokul Müdürümüz Gökhan Atılgan’ın yaptığı web seminerinde Ağırdır, öğretmenlerimizle yaşadığımız bu pandemi sürecini nasıl yönetebileceğimiz ve  değişen dünyayı nasıl okumamız gerektiği konularında görüşlerini paylaştı. Dünyada ve ülkemizde her alanda yaşanan değişim ve dönüşüme nasıl ayak uydurabiliriz özellikle eğitim/öğretim bu süreçle birlikte yeniden nasıl şekillenecek, neler yapmalıyız gibi önemli başlıklarda birikim ve gözlemlerini öğretmenlerimize aktaran Ağırdır, her şeye rağmen gelecekten umutlu olmamız gerektiğini vurguladı.

Ağırdır, pandemi sürecinin bilinmezlik ve belirsizliklerinin tüm dünyada bu krizi yönetmek konusunda endişe ve panik yarattığına değinerek, bu zorlu süreçten büyük kazanımlarla çıkılacağına inandığını söyledi. Devletlerin, hükümetlerin, toplumların ve bireylerin daha iyi ve daha doğrunun peşine düşmek gerektiğini anladıklarını ve bunu mümkün kılmak için çaba göstereceklerini umduğunu, geleceğe güvenmek zorunda olduğumuzu belirtti.

İnsanın, artık daha çok ve daha hızlı tüketmekten uzaklaşıp ortak bir ‘iyi’nin etrafında, insanlığın yararını gözetecek bir geleceğin oluşturulması için çalışmasının zorunlu olduğunu söyleyen Ağırdır, bilime güvenmenin ve bilimsel çalışmalara kaynak ayırmanın önemini vurguladı.

Pandemiyle birlikte bütün dünyanın ‘uzaktan eğitim’ kavramıyla tanıştığına ve bunun en iyi ve etkili bir şekilde yapılmasının yollarının arandığına da değinen Ağırdır, okulların ve öğretmenlerin bu süreçten yeni şeyler öğrendiğini, bu deneyimlerin geliştirilerek ve sürekli üzerine eklenerek geleceğe aktarılması gerektiğini söyledi.

Sözlerini, bilimin ve eğitimin gücüne güvenerek, umudu elden bırakmadan bu değişim/dönüşüm sürecinden ‘öğrenerek’ çıkacağımıza olan inancını tekrarlayarak tamamladı.