Öğrencilerimiz Dolaşım Sistemini Çeşitli Etkinliklerle Öğrendi

2970

Her iki yerleşkemizden ortaokul 6. sınıf öğrencilerimiz, 5 – 9 Aralık tarihleri arasında Fen Bilimleri dersinde “Küçük ve Büyük Kan Dolaşımı” konulu birçok etkinlik yaptı.

Öğrencilerimiz, konu ile ilgili ön bilgilerini test etmek amacıyla QR kodları kullanarak bir oyun oynadı. Oyunda, çeşitli kavramları açıklamalarıyla eşleştirerek anahtar bir kelime bulmaya çalıştılar. Hem yarıştılar, hem eğlendiler, hem de ön bilgilerindeki eksikleri giderme şansı buldular.

Daha sonra öğrencilerimiz, fen laboratuvarımızda koyun kalbi kesti. Bu deneyle kalbin odacıklarını, kapakçıklarını ve damarlarını incelediler. Kalp modeli üzerinde odacıkları ve damarları boyadılar.

Sınıfın zemininde bulunan “Küçük-Büyük Dolaşım” baskısı üzerinde, her öğrencinin kendi isteğiyle sahip olduğu rollerle canlandırmalar yaptılar. Canlandırmalar sırasında öğrencilerimiz kalbin odacıklarını, kalple bağlantılı damarları ve akciğer, böbrek gibi organları temsil ettiler.

Moodle üzerinden 3D kalp modeli, küçük-büyük kan dolaşımı ve “geveze kan damlası” animasyon videolarını izledikten sonra değerlendirme sorularına cevap verdiler.

Son olarak, “plickers” web 2.0 aracını kullanarak, öğretmenlerimiz öğrencilerimizin öğrenmelerini değerlendirdi. Bu web 2.0 aracının kullanımı sırasında, öğretmen her öğrenciye çeşitli kartlar verdi ve sonrasında akıllı tahtadan konu ile ilgili soruları sırasıyla açtı. Her öğrenci, sorunun cevabını bireysel olarak cevaplayarak, cevabını elindeki kartı kullanarak öğretmenine gösterdi. Öğretmenlerimiz de tabletiyle öğrenci cevaplarını hızlıca taradı. Böylece her öğrencinin verdiği doğru ya da yanlış cevapları anında gördü ve kontrol sonrası yanlışlar üzerinde geri bildirimlerde bulundular.