Liseli Gençler “Sözcüklerle Dans” 14. Şiir Festivalimizdeydi

2237

Terakki, İstanbul ili lise ve diğer okullar arasında düzenlediği “Sözcüklerle Dans” Şiir Festivali’nin on dördüncüsünü bu yıl “Kadın” temasıyla 17 Mart Pazartesi günü Terakki Vakfı Kültür Merkezi K1’de gerçekleştirdi.

Terakki Vakfı Okulları 14. Şiir Festivali 2014 bünyesinde tematik koşullu Terakki Lisesi ve Liseler Arası Şiir Yarışması’na 41 liseden 83 öğrenci ve 16 öğrencimiz şiir gönüllüsü olarak katıldı.

Öğrenciler, “Kadın” teması çerçevesinde kendi hayatlarından ve gördüklerinden yola çıkıp düşüncelerini, duygularını şiir disiplininin gereklerini de yerine getirerek sözcüklere, imgelere dönüştürdüler.

Şair Ömer Erdem, festivale çeşitli liselerden gelen istekli öğrencilerle 13 – 14 Mart tarihlerinde şiir atölyesi yaptı. Atölye çalışmasının sonucunda ise öğrencilerin ürettikleri metinler sergilendi. İki kategoride yapılan yarışma için toplam 99 şiir jüri tarafından değerlendirildi.

Festivalin seçici kurulundaki şairler; A. Ertan Mısırlı, Altay Öktem, Haydar Ergülen, küçük İskender ve Sennur Sezer’di. 14. Şiir Festivali Onur Ödülünün sahibi ise şair Nilay Özer oldu.

Liseler arası yarışmada Birincilik Ödülünü İstek Özel Bilge Kağan Anadolu Lisesi’nden  Büşra Naz Kandemir “Elma” adlı şiiriyle; İkincilik Ödülünü  Etiler Otelcilik ve Turizm Meslek Lisesi’nden Aybar Aykuş “Yalnızlık Senfonisi” adlı şiiriyle; Üçüncülük Ödülünü Halkalı Toplu Konut Lisesi’nden Armina Yüksel Aluç “Beyaz Bir Güvercin” adlı şiiriyle aldılar.

Terakkili öğrenciler arasında yapılan değerlendirmede ise Birincilik Ödülünü Deniz İmre “Başka Bir Sıfat” adlı şiiriyle; İkincilik Ödülünü Alara Kutlu “Rom Kadını” adlı şiiriyle; Üçüncülük Ödülünü Canberk Akgül “…” adlı şiiriyle aldılar.

Tüm şiirler “Sözcüklerle Dans” adlı şiir kitabında yayımlandı.

Mart 2014