Mezunumuz Uluslararası Üstün Başarı Ödülünü Alan İlk Türk Oldu

1755

Levent Yerleşkemizdeki lisemizden 2011 yılında mezun olan Beybin Elvin Tunç, Alman Akademik Değişim Servisi’nin (Deutscher Akademischen Austauschdienst-DAAD) her yıl uluslararası öğrencilere verdiği üstün başarı ödülünü alan ilk Türk oldu.

Yükseköğretimde dünyanın en gözde ülkelerinden olan Almanya’da Oldenburg Üniversitesi Avrupa Göç ve Kültürlerarası İlişkiler yüksek lisans 3. sınıf öğrencisi Beybin Elvin Tunç; bu ödülü kişisel değil, kültürlerarası işbirliğine dayalı bir başarı olarak gördüğünü söyledi. Lisansını ODTÜ Sosyoloji Bölümünde dereceyle tamamlayan, yüksek lisans sırasında Birleşmiş Milletler ve UNESCO kapsamında pek çok çalışmada yer alan Tunç, bu ödülü gösterdiği akademik başarı ve sosyal çalışmalar nedeniyle aldı.

Oldenburg Üniversitesi Erasmus programı koordinatörü Michal Musialowski tarafından Tunç’u, teorik bilgiyi pratiğe dökerken diğerlerine ilham veren eşsiz ve seçkin bir kişilik olarak gördüğü paylaşıldı.

Alman Akademik Değişim Servisi (DAAD) sorumlusu Prof. Dr. Wiebke Bachmann ise Almanya için araştırma ve yükseköğretimin uluslararası niteliğinin güçlendirilmesinin önemli bir hedef olduğunu söyleyerek, “Böyle yüksek nitelikli insanların bir araya gelmesiyle inovasyon ve gelişmenin daha da güçlendirileceğine inanıyoruz.” dedi.