Anaokulu Çocuklarımız “Su” Temalı Eko Okul Çalışmaları Yaptı

1550

Levent Yerleşkemizde anaokulu 6 yaş çocuklarımız, 2010 – 2011 öğretim yılından beri yürütülen Eko Okul projesi çalışmalarına bu dönem “Su” temasıyla devam ettiler.

Her sınıftan bir temsilci seçerek eko-tim grubunu oluşturdular. Birinci dönem boyunca “Su Projesi” kapsamında araştırmalar yaptılar, yaptıkları araştırmalarda buldukları video, görsel ve kitapları sınıf arkadaşları ile paylaştılar. “Suyun döngüsü” ile ilgili deney yaparak, yağmurun oluşumunu ve suyun canlılar için önemini gözlemlediler.

Yaptıkları bu etkinlikler sayesinde doğal kaynakları koruma ve bilinçli tüketim konularında farkındalık kazandılar. Bu doğrultuda, su tasarrufu konusunda eko tim grubu öğrencilerinin kendi sınıflarından topladıkları öneriler ve her sınıfın kendi seçtiği sloganlar eko-okul panosunda sergilendi.

Dönem sonu etkinliği olarak okulumuzda yer alan su arıtma tesisini ziyaret ettikten sonra, kendi su arıtma modellerini tasarladılar. Tasarladıkları bu modeli arkadaşlarına sunarak bilgi ve deneyimlerini okul topluluğu ile paylaştılar.

Evlerindeki su tüketimini araştırarak, tüketim alışkanlıklarını gözden geçirdiler. Öğrencilerimiz katıldıkları bu etkinliklerle, sorunları tanımlama ve çözüm üretme becerileri açısından da kendilerini geliştirme fırsatı buldular.