Lise Öğrencimizin Edinburgh Dükü Ödül Törenindeki Konuşması

1811

Levent Yerleşkemizden lise öğrencilerimiz, 4 Aralık Cuma günü Marmara Eğitim Kurumlarında düzenlenen Edinburgh Dükü Ödülü (The Duke of Edinburgh’s International Award – DoEIA)  Türkiye Programı Bronz ve Gümüş Kategorisi Ödül Töreninde 17 Bronz ve 9 Gümüş ödüllerini aldı.

Öğrencilerimizden Lara Gürdikyan (9F) ödül programı hakkındaki deneyimlerini konuklarla paylaştı.

Merhabalar ben Lara Gürdikyan, Terakki Vakfı Özel Şişli Terakki Lisesi 9F sınıfı öğrencisiyim. The Duke of Edinburgh’s International Award ile 2014-2015 öğretim yılı içinde tanıştım ve Bronz Kategorisini bitirerek ödül almaya hak kazandım.

Bu program sayesinde yaptığım tüm çalışmalarımın bir platformda değer kazanması benim için çok önemliydi.

The Duke of Edinburgh’s International Award Programına katılmak bana birçok değer kazandırdı, mesela devam ettiğim okçuluk faaliyetiyle hem sosyalleştim hem de bedenimi ve zihnimi rahatlattım. Şu an yetişkin kategorisinde yaşımdan büyük insanlarla kulüp için yarışmalara katılmaktayım.

Beceri geliştirme bölümü için piyano dersleri almaya başladım. Öğretmenim sayesinde yaklaşık bir yıl içerisinde büyük bir ilerleme kat ettim ve 2 tane resital verdim. Müzik yapmanın bana verdiği zevkle yeteneğimi ortaya çıkardım.

Sosyal sorumluluk projesi olarak Petvet adındaki veteriner kliniğinde haftada 2 gün ikişer saat çalıştım. Oradaki hasta veya bakıma ihtiyacı olan kedi ve köpeklerin kafeslerini temizledim, fiziksel bakımlarını yaptım, yemek ihtiyaçlarını karşıladım ve ameliyat sırasında veterinere yardımcı oldum. Bütün bunları yaparken onlarla duygusal bir bağ kurdum. Onları sahiplerine geri verirken onlardan vedalaşmakta gerçekten çok zorlandım.

Bu ödül bana sosyal sorumluluk bilinci sağladı, yeteneğimi fark ettirdi ve fiziksel olarak gelişmeme katkıda bulunduğu için çok mutluyum ve bu senede gümüş kategori ile bu programa devam etmeyi planlamaktayım.

Bana destek olan Ödül Liderim Ayşegül Erdöven’e, anneme, babama, piyano öğretmenime, veteriner hekime ve okçuluk antrenörüme çok teşekkür ediyorum. Ayrıca bizi bu programla tanıştıran TİKAV’a da teşekkür ediyorum.”