Terakkili Gençlere Türkiye İnovasyon Haftası’nda İki Ödül

3145

Tepeören Yerleşkemizden Turbo TERAKKİ ve Levent Yerleşkemizden Team TERAKKİ, 27 – 29 Kasım tarihleri arasında gerçekleşen “Shell Eco-marathon Türkiye” yarışmasındaki başarılarıyla Takım Ruhu Ödülü ve OİB Özel Ödülü aldı. Türkiye’nin en önemli AR-GE merkezlerinden özel projelerin yer aldığı, 3 – 5 Aralık tarihleri arasında düzenlenen Türkiye İnovasyon Haftası’nda ise ödül törenine katıldılar.

2005 yılından bu yana Shell Eco-marathon’da kararlılıkla yarışan ve çevreci yaklaşımını anaokulu, ilkokul ve ortaokul düzeyindeki Terakkili arkadaşlarına aktaran öğrencilerimiz, Takım Ruhu Ödülü’nün ardından Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği tarafından OİB Özel Ödülü’ne layık görüldü.

DSC_6355

TERAKKİ, Shell Eco-marathon Türkiye’de Yarışan Tek Lise

Shell Eco-marathon; 1985 yılından beri her yıl çok sayıda ülkeden gençleri daha az enerji ile daha fazla yol kat eden araçlar tasarlayıp üretmeye teşvik ediyor.

Shell Türkiye, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) ve Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliğinin (OİB)  27 – 29 Kasım tarihleri arasında Türkiye’de ilk kez düzenlediği bu yarışmada pistte yarışan tek lise takımı Team TERAKKİ, üçüncü oldu. Karadeniz Teknik Üniversitesi birinci, Hollanda’dan University of Technology Eindhoven ise yarışmanın ikincisi.

Ayrıca Team TERAKKİ üyesi Doğa Şatır (11IB FM), Shell Eco-marathon Türkiye açılışında yarışmaya katılan tüm takımları temsilen bir konuşma yaptı:

“Shell Eco-marathon’a takım olarak 10 yıldır katılıyoruz. Ben de bu takımda 2 yıldır görev alıyorum. İlk başta sıfırdan araba üretmek bana imkânsız ama bir o kadar da heyecan verici gelmişti. Hem yarışmanın Shell gibi büyük bir firma tarafından düzenlenmesi hem de araba tasarlama fikri beni oldukça motive etti ve Shell Eco-marathon kulübüne katılmamı sağladı. Burada olmak bana birçok şey kazandırdı. Okulda 40 dakika boyunca bize teoride öğretilen bilgileri pratikte uygulama şansı edindim. Sadece bilim insanlarının yapabileceğini düşündüğüm işleri daha lise çağından başarmak, buradaki güzel takım ruhu atmosferini yaşamak gerçekten büyük bir ayrıcalık. Tüm bunların yanı sıra medya ve sponsor bulma gibi konularda da deneyim kazanmış oldum. Burada bulunarak kendi önyargılarımın yanı sıra yaşım cinsiyetim ile ilgili birtakım önyargıları da kırdığımı düşünüyorum. Mutlaka üniversitede de Shell Eco Marathon’da yer almak isterim. Lafı daha fazla uzatmak istemiyorum. Dışarıda sizleri bekleyen benim gibi 160 genç var. Bu sahnede hepsinin adına duygularımı ve heyecanımı paylaşıyorum. Hepimiz tutkuyla ve büyük bir emekle tasarladığımız araçlarımızı piste çıkarmak için müthiş bir heyecan duyuyoruz. Sizlerin de bugün bizim heyecanımıza ortak olmanızı sabırsızlıkla bekliyoruz. Dinlediğiniz için teşekkür ederim.”

DSC_5888

Shell Eco-marathon Ödül Töreni videosu:
https://youtu.be/whkYEOupHUc