Kanada Waterloo Üniversitesi’nden Eğitmen Mike Miniou Konuğumuz Oldu

2492

Levent Yerleşkemizden 8. sınıf öğrencilerimiz ve lise IB sınıflarımızdan bir grup öğrencimiz, 1 Aralık Salı günü Kanada Waterloo Üniversitesi Matematik ve Programlama Eğitimi Merkezi’nden Mike Miniou ile “Gerçek Hayatta Matematik” sunumunda buluştu. Üniversitenin özel bir projesi kapsamında dünyayı dolaşıp matematiğin önemine dikkat çekmekle görevli bir eğitmen olan Miniou, öğrencilerimize matematiğin gerçek hayattaki uygulamalarını anlattı.

DSC_5256

Miniou, sunumuna oyunlarda bile başarılı olmak için matematiğin ne kadar önemli olduğuna dikkat çekerek başladı. Oyunlarda başarılı olabilmek için stratejiler geliştirmek gerektiğini, strateji geliştirmenin de matematiksel düşünme ile sağlanabileceğini vurguladı.

Matematiğin; sağlık bilimleri, çevre, tarım, ulaşım, mimari, güvenlik ve coğrafya gibi insan yaşamının farklı alanlarında kullanımını gösteren örnekleri öğrencilerimizle paylaştı. Öğrencilerimize “Çeşitli branşlarda matematik nasıl kullanılır?” sorularını sorarak bir tartışma ortamı yaratan Miniou; kriptolojide neden asal sayıların kullanıldığı, grafikler yorumlanırken güncel hayatla nasıl ilişkilendirileceği ve okyanustaki balık çeşitlerinin sayılarını bulmak için alınan örneklemden nasıl genele ulaşabileceği gibi birçok alana değindi.

DSC_5264

Miniou, verdiği problem örnekleriyle öğrencilerimizin çözüme ulaşmak için aktif rol aldığı atölye çalışmaları da gerçekleştirerek onların, matematiğin hayatımızı geliştirmek, yeni bir şey keşfetmek ve insanlara yardım etmek için de kullanılabileceğini fark etmelerini sağladı.

gercekhayattamatematik