“Kitap Dile Geliyor’’ Projesi Yirmi Beş Kitabın Sesi Oldu

975

Tepeören Yerleşkemizden lise öğrencilerimizin 2018 yılından beri yürüttüğü “Kitaplar Dile Geliyor’’ isimli sesli kitap projesiyle yirmi beş kitap sesine kavuştu.

Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü öğretmenimiz Gülten Güzelışık öncülüğünde gerçekleşen, görme engelli öğrencilerin okuma kitaplarından faydalanmalarını sağlamak üzere hayata geçirilen bu projenin amacı; edebi eserleri seslendirerek öncelikle görme engelli bireylere katkı sağlamak ve paylaşılan toplulukta edebi estetik zevki uyandırarak dinleme becerisi kazandırmak.

Gönüllülük esasına dayanan bu çalışmanın gerçekleşmesinde, proje ekibinden öğrencilerimiz Nehir Kaplan (10D), Elif Salimoğlu (10E) ve Utku Egemen Umut’un (12A) özverili çalışmaları etkili oldu.

Proje kapsamında seslendirilecek eserlerin seçiminde ölçüt, Türk Dili ve Edebiyatı dersi kapsamında kaynak kitap olarak belirlenen edebi eserlerdi. Seslendirilen eserlerle “Sesli Kitaplar Kütüphanesi” oluşturuldu ve bu kütüphane QR kod aracılığıyla Öğrenci Bilgi Sistemi üzerinden (K12net) ve QR kod görsel bilgisi afişler aracılığıyla okul kütüphanesindeki panoda okullarımızla paylaşıldı.

Toplum hizmetinde bulunarak değer üretmeyi hedefleyen öğrencilerimiz, seçilecek olan farklı kurumlarla sesli kitaplar aracılığıyla buluşmak üzere çalışmalar gerçekleştiriyor. Bu konuyla ilgili çalışmalar sürerken, görme engelli okullarla bağ kurarak paylaşım alanlarını genişletmeyi planlıyorlar.

Eser Yazar Seslendiren Öğrencilerimiz
Adasız  Deniz Faruk Duman Duru Orman
Arkadaş Panait Istrati Ayça İdil Okatan, Argun Çiper
Ben Ruhi Bey Nasılım Edip Cansever
Deli Kızın Türküsü Gülten Akın Dilanur Bayraktar
Devle Dönüşen Bilgisyarın Öyküsü Stanislaw Lem Demir Özbek
İskele Parklarında Füruzan Zeynep Çakıroğlu
Kuşlar Sanatı Pablo Neruda
Martin Eden Jack London Edgübay Özel
Masa Masadır Peter Bichsel Bade Altınay
Türk Edebiyatından Öyküler-2 Ada Şimşek,Barış Derbeder Berke Çurku,Can Şişman,Deniz Çelik,Didem Öz,Dilanur Bayraktar,Edgübay Özel,Eylül Ergin,Gülce Özer,İlayda Özdem,Kaan Kahraman,Pelin Suer,Sudenaz Çığlı,Taha Salta,Utku Ural,Zeynep Atasayan
Parasız Yatılı Füruzan Defne İnci
Orhan Veli Bütün Şiirleri

(Seçmeler)

Orhan Veli Batuhan Çağatay Yaşar, Akın Bilen
Kumarbaz Fyodor Dostoyevski Dilanur Bayraktar
Satranç Stefan Zweig Ecenur Demirtürk
Bir Uçurtma Gibi Erdal Öz Merve Kaya
Yaşlı Adam ve Deniz Ernest Hemingway Kerem Koçak
Yazmak Eylemi Ferit Edgü Fatma Melisa Gemeç, Selin Mazmahor, Açelya Kızıltuğ, Berke Ögecan
Memleket Hikayeleri Refik Halit Karay Nehir Kale
Uçurtmayı Vurmasınlar Feride Çiçekoğlu Nazlıcan Uzuner
Simyacı Paulo Coelho Ayris Arslan
Yabancı Albert Camus Merve Kaya
Sevgilerde Behçet Necatigil Dilanur Bayraktar