Terakki “Sözcüklerle Dans”13. Şiir Festivali Ödül Töreni

3072

Sanat yoluyla gençlerle buluşmak, onların şiirin sularındaki yolculuklarına ve şiirin penceresinden gördükleri, hissettikleri dünyaya tanıklık etmek için Terakki’nin İstanbul ili lise ve diğer okullar arasında düzenlediği “Sözcüklerle Dans” şiir festivalinin on üçüncüsü 18 Mart Pazartesi günü Terakki Vakfı Kültür Merkezi K1’de gerçekleşti.

İstanbul’daki 51 liseden 121 şiir gönüllüsü gencin katıldığı festivalin Seçici Kurulundaki şairler; Birhan Keskin, Gonca Özmen, Haydar Ergülen, küçük İskender ve Mustafa Öneş’ti. Bu yıl teması “Korku” olan festivalin Onur Ödülü sahibi ise şair Haydar Ergülen oldu.

Jüri, festivale katılan her bir şiiri özenle değerlendirmeye aldı ve jürinin değerlendirmeleri sonucunda birinciliği Beşiktaş Atatürk Anadolu Lisesi’nden “Orta şekerli Sular” şiiri ile Talita Yaltırık, ikinciliği Galatasaray Lisesi’nden “Korkuluğun Cevabı” şiiriyle Ozan Adıgüzel, üçüncülüğü Mevlana Anadolu Lisesi’nden “Müebbet Kaçıklık” şiiriyle Kader Demirok; öğrencilerimizden ise birinciliği “Benim… Ölüm Değilşiiriyle İlknur Öztürk, ikinciliği ‘Yol” şiiriyle Salih Eren Kurç ve üçüncülüğü “Korku” şiiriyle Alara Kutlu aldı.

Yine jürinin belirlediği şiirlerden oluşan  “Sözcüklerle Dans 2013” adlı anı kitabında da bu şiirler yayımlandı.

Öğrencilerimizin yer aldığı gösteri grubunun göz dolduran dansı, birincilik kazanan şiirlerin seslendirmeleri ve jüri adına konuşan Küçük İskender’in renkli cümleleri ise ödül töreninin coşkusunu artıran ayrıntılardandı.