Meslek Tanıtımı: Mekatronik Çalışmaları, İş Olanakları

1134

Her iki yerleşkemizden lise öğrencilerimiz, 24 Şubat Perşembe günü Online Kariyer Günleri kapsamında Türk Alman Üniversitesi’nde Mekatronik Bölüm Başkanı Tuba Çonka Yıldız’la “Mekatronik Çalışmaları, İş Olanakları” konulu konferansta buluştu.

Psikolojik Danışma ve Rehberlik Servisimiz, lise öğrencilerimizin üniversite ve meslek seçimlerinde doğru karar verebilmelerine yardımcı olmak için tüm seneye yayarak gerçekleştirdiği 25. Kariyer Günleri etkinliklerine çevrim içi ortamda devam ediyor.

Çonka konferansa Mekatronik meslek alanının yeni bir mühendislik dalı olduğunu söyleyerek sözleriyle başladı. Bu alanın Makine, Elektronik ve Yazılım Alanlarının bir araya gelmesinden oluştuğunu belirtti. Çalışma alanlarının artık Endüstri 4.0 noktasından Endüstri 5.0 noktasına geçtiğini ekleyerek, Mekatronik çalışma alanlarını Robotik, Otomasyon, Otomotiv, Biyomedikal, Kontrol, Ürün Geliştirme ve Yazılım alanları olarak ifade etti.

Mekatronik Mühendisliği yanı sıra bulunduğu üniversite olan Türk Alman Üniversitesi hakkında da bilgiler paylaşan Çonka, Türk Alman Üniversitesi’nin bir devlet üniversitesi olduğunu ve iki dil iki ülke, tek üniversite ilkelerinin olduğunu aktardı. 2010 yılında üniversitenin iki ülke protokolüyle kurulduğunu, Almanya’da bölümlerin partner bölümleri olduğunu ve bazı bölümlerde çift diploma edinebilme hakkının olduğunu söyledi.

Mühendislik Fakültesi içinde Mekatronik, Bilgisayar, Elektrik, Endüstri, Malzeme Bilimi ve İnşaat Bölümlerinin olduğunu; Mekatronik bölümünün üniversitede ilk kurulan ve en çok mezun veren bölüm olduğunu, eğitim dilinin Almanca olduğunu, Mekatronik Laboratuvarları’nda öğrencilerin pratik yaparak mesleklerini öğrenip, projeler geliştirdiklerini anlattı.

Çonka; öğrencilerinin üniversite yıllarından itibaren sıkı bir staj programı yapmalarının sağlandığını ifade ederek, öğrencilerinin özellikle; Mercedes, Siemens, Bosch, Volkswagen vb. gibi firmalarda staj yapıp sonrasında da bu firmalarda işe yerleştiklerini dile getirdi.