Hollanda’da Eindhoven Teknoloji Üniversitesindeki Mezunumuza Amcel BSc Ödülü

731

Levent Yerleşkemizdeki lisemizin IB Diploma Programından 2019 yılında mezun olan Alp Korkmaz, Eindhoven Teknoloji Üniversitesinde elektrokimya alanındaki lisans teziyle 2022 Amcel (Amsterdam Centre for Electrochemistry) BSc ödülünün sahibi oldu. Amcel ödülleri, elektrokimya araştırmalarında en iyi tezleri onurlandırmak amacıyla veriliyor.

Amsterdam Üniversitesinin web sitesinde yayınlanan haberde, mezunumuzun “Electrochemical synthesis of urea from CO2 and nitrates (CO2 ve nitratlardan ürenin elektrokimyasal sentezi)” konulu tezle araştırma yapma, verileri analiz etme ve bulguları açık ve öz bir şekilde sunma konusunda olağanüstü beceriler gösterdiği paylaşıldı. Tezin, rekabetin oldukça yüksek olduğu çalışmalar arasından seçildiği ve jürinin, tezin nitelikli olmasından ve araştırmanın özgünlüğünden etkilendiği belirtildi.

Amcel, geleceğin yeşil ve elektrik enerjisine dayalı kimyasının temellerini atmaya çalışan, Amsterdam elektrokimya topluluğunun ortak bir girişimidir. Amcel üyeleri, yüksek kaliteli eğitim ve araştırma programları aracılığıyla elektrokimya ve enerji malzemeleri alanında bilimsel araştırmaların ve teknik yeniliklerin ilerlemesine katkıda bulunuyor. Her yıl, en iyi lisans ve doktora tezini, düzenlediği yıllık sempozyumda verdiği ödülle onurlandırıyor.