Genç Cumhuriyet’e Emek Verenler: Halet Çambel ve Refik Saydam

1111

Levent Yerleşkemizden öğrencimiz Yağmur Orhan (8B) ve Tepeören Yerleşkemizden öğrencimiz Can Ağaçdiken (6A), 5, 6 ve 7. sınıf arkadaşlarına 29 Ekim Cumhuriyet Bayramımızın 98. Yılı kutlamaları kapsamında bir sunum hazırladılar.

Ortaokul Sosyal Bilimler Bölümünün organize ettiği ve her iki yerleşkemizdeki ortaokul öğrencilerimizin çevrim içi katılımıyla gerçekleşen sunum, “Genç Cumhuriyet’e Emek Verenler: Halet Çambel ve Refik Saydam” konulu bir araştırma üzerineydi.

Yağmur Orhan (8B) konuşmasında; Cumhuriyet döneminin ilk Sağlık Bakanı olan Dr. Refik Saydam’ın Atatürk’ün halkçı devlet anlayışının sağlık politikalarına yansımasındaki rolüne değindi. Dr. Saydam’ın, Sağlık Bakanlığı görevini yürüttüğü dönemde, Türkiye’de sosyal devlet anlayışının sağlık alanındaki en iyi örneklerinin verildiğini, ilerleyen yıllarda uygulanacak sağlık hizmetlerinin de temelini oluşturduğunu belirtti.

Can Ağaçdiken (6A) ise konuşmasında; Cumhuriyet değerlerinin ülkemizde yerleşmesine emek veren bir Cumhuriyet kadını olan Halet Çambel’in Cumhuriyet’in ilkelerine, çağdaşlaşmaya yürekten inanmış bir aydın olarak arkeolog, çevreci, eğitmen, dilbilimci, mimar, planlamacı, etnograf ve düşünür gibi farklı bilimsel kimliklerini vurguladı. Çambel’in yeni kurulan dünya ile bütünleşmeye ve çağı yakalamaya çalışan Cumhuriyet’e katkılarını anlattı.

Can Ağaçdiken; “Halet Çambel ve Refik Saydam’ın hayatlarından, mücadelelerinden ilham alarak Cumhuriyet değerlerini koruyacağımız nice 29 Ekimlere… Yaşasın Cumhuriyet!” diyerek sözlerini tamamladı.

Yağmur Orhan ise Onlar Cumhuriyet’e emek verdi, bin bir zahmetle yüceltti, şimdi bu görevi biz devralıyoruz, cumhuriyetimizi yükseltecek ve yüceltecek olanlar bizleriz. Yaşasın Cumhuriyet!” sözleriyle sunumları sona erdi.