Üniversite Yolunda İlk Adım ve Hedef Belirleme Konferansı

2388

Tepeören Yerleşkemizde lise 10. sınıf öğrencilerimiz ve velilerimiz, 1 Kasım Perşembe günü Konferans Salonumuzda “Üniversite Yolunda İlk Adım & Hedef Belirleme” konferansına katıldı. Psikolojik Danışma ve Rehberlik Servisimizin düzenlediği konferansta katılımcılar Yurtdışı Üniversite Danışmanımız Suzan Karaman ve Psikolojik Danışmanımız Müge Kösoğlu’yla bir araya geldi.

10. sınıf, öğrencilerimizin lise eğitimleri boyunca akademik yaşamlarını, üniversite ve meslek seçimini etkileyecek kararlar aldıkları önemli bir dönemdir. Öğrencilerimizin bu dönemde aldıkları önemli kararlardan biri, 11. sınıfta seçeceği ve kariyer planlamalarına etki edecek ders tercihi, diğeri ise Yurt İçi ve Yurt Dışı Üniversitelere hazırlanma kararıdır.

Öğrencilerimizin bu kararları verebilmeleri; ilgi ve yeteneklerini tanımaları, hedef belirlemeleri, sınav ve başvuru sistemlerini tanımaları ile mümkündür.

Konferansta Kösoğlu, kariyer hedefi belirlemede, kendini tanımanın, meslekler hakkında bilgi edinmenin gerekliliği üzerinde durdu. YKS sistemi hakkında teknik bilgiler paylaşarak, sınava hazırlanma sürecinde başlangıç noktasının sınavın içeriği ve yapısı hakkında bilgilenmek olduğunu belirtti. Puan türlerine göre sorumlu olunan testlerden, bu testlerde derslere göre soru sayılarından bahsetti ve yerleştirme puanına Ortaöğretim Başarı Puanı’nın katkısından söz etti. Öğrencilerimize ders notlarına da üst düzey önem vermelerinin üniversitede yüksek hedeflere ulaşmak için önemli bir etken olduğunu dile getirdi.

Karaman ise yurtdışı üniversitelerine başvuru için yapılması gereken hazırlıklardan, üniversitelerin kabulde önem verdiği kriterlerden, ülkelere göre yurtdışı üniversite eğitiminin gereklilikleri ve maliyetinden bahsetti. Öğrencilerimizin akademik gelişimlerinin yanı sıra sosyal ve kültürel faaliyetlerde bulunarak kişisel gelişimlerine de önem vermeleri gerektiğini vurguladı.

Öğrenci ve velilerimizden gelen soruların yanıtlanmasıyla konferans sona erdi.