Terakkililer “2018 Truva Yılı”nda Truva’yı Tanıdı

2623

Her iki yerleşkemizden ortaokul 5. sınıf öğrencilerimiz, Sosyal Bilgiler dersinin “Kültür ve Miras” ünitesi kapsamında, çevresindeki ve ülkemizdeki doğal varlıkları, nesneleri, yapıtları tanımak amacıyla 27 – 28 Ekim tarihlerinde Çanakkale ve Kaz Dağları’ndaydı.

Gezimizin ilk gününde öğrencilerimiz, UNESCO tarafından Dünya Kültür Miras Listesinde bulunan 5000 yıllık tarihsel geçmişe sahip Truva Antik Kentini gezdi.  Assos Antik Kenti’nde yer alan geçmişten günümüze 3000 yıldır kesintisiz yaşamın sürdüğü Behramkale’yi ziyaret ettiler. Aritoteles’in felsefe okulunun da yer aldığı Akropolis’teki Athena Tapınağı’nı gördüler.

Gezimizin ikinci gününde ise öğrencilerimiz, oksijen cenneti Kazdağı Milli Parkını (İda dağını)  bol oksijen, deniz, yosun ve kekik kokusu eşliğinde gezdiler.  Bölgedeki endemik bitkileri tanıdılar. Adatepe Köyü ve Küçükkuyu Zeyinyağı fabrikası ile zeytinin üretiminden tüketimine uzanan yolculuğuna tanık oldular.

Doğal çevreye ve kültürel mirasa sahip çıkma bilincini geliştiren bu geziyle öğrencilerimiz, ülkemizin doğal güzellik ve tarihi mekânlarından örnekleri inceleme fırsatı yakaladı.