Terakkili Öğrencilerden “Young Minds in STEM” CAS Projesi

207

Levent Yerleşkemizde 12 Haziran Perşembe günü, CAS projesi kapsamında gerçekleştirilen “Young Minds in STEM” etkinliğinde, 10 ve 11IB ile Fen Lisesi gönüllü öğrencilerinin katkılarıyla Hasköy Ortaokulu’nun 8. sınıf öğrencileri ağırlandı. Bu proje, genç zihinlere bilim, teknoloji, mühendislik ve matematik (STEM) alanlarında ilham vermek ve onları bu konularda motive etmek amacıyla gerçekleştiriliyor.

Gün boyu süren etkinliklerde, misafir öğrenciler okulun çeşitli yerlerinde düzenlenen STEM atölye ve etkinliklerine katıldılar. “Egg Drop Challenge” ve “Marshmallow Kulesi” gibi etkinliklerle öğrenciler, yaratıcı ve pratik düşünme becerilerini geliştirdiler. Bu etkinlikler sayesinde takım çalışmasının tadını çıkararak, problem çözme yeteneklerini eğlenceli bir şekilde pekiştirdiler. Ayrıca, öğrencilerimiz tarafından kimya ve biyoloji laboratuvarlarında gerçekleştirilen deneylerle bilimin keyifli yanlarını deneyimlediler ve merak ettikleri soruları liseli arkadaşlarına sorma fırsatı buldular.

Robotik takımımızın robotlarıyla yapılan yarışmalar ve kodlama dersleriyle teknolojiye dair yeni bilgiler edindiler. Bu etkinlikler, öğrencilerin kodlama becerilerini geliştirmelerine ve robotik dünyasına adım atmalarına yardımcı oldu.

Kuantum fiziği üzerine yapılan sunum ile öğrenciler, bilim dünyasına dair yeni ve büyüleyici perspektifler kazandılar. Bu sunum, öğrencilerin bilimsel meraklarını tetikleyerek, kuantum fiziğinin karmaşık dünyasını keşfetmelerini sağladı. Ayrıca, matematik problemleriyle hazırlanmış gizem odası etkinliğinde hem eğlenip hem de problem çözme yeteneklerini geliştirdiler. Bu etkinlik, öğrencilerin mantıksal düşünme becerilerini kullanarak, zorlu matematiksel bulmacaları çözmelerini ve ipuçlarını birleştirerek sonuca ulaşmalarını sağladı.

Projede yer alan 11IB sınıflarından Bilge Yüce önderliğinde; Rabia Kaya, Can Emre Turgay, Yonca Öztürk, Işık Ulus, Deniz Sena Gürelli, Rasin Tan Aytürk, Oya Ok, Mert Yalçın, Duru Kaya; 10IB sınıflarından Defne Alp, Bade Endil, Emre Pazarözyurt, Maya Yalçınkaya, Aslı Beyzadeoğlu ve Fen Lisesinden Yağız Kutlubay ve Eren Solmaz’ın katkılarıyla gerçekleştirilen bu anlamlı proje, öğrencilerimizin bilgi ve becerilerini paylaşmalarının yanı sıra, sosyal sorumluluk bilincini de pekiştirdi. “Young Minds in STEM” projesi, genç öğrencilerin bilim ve teknolojiye olan ilgisini artırırken, yaratıcı düşünme ve problem çözme yeteneklerini geliştirmelerine de katkıda bulundu.