Terakkili Öğrenciler, Avrupa’nın Önde Gelen Bilim Merkezlerini Ziyaret Etti

122

Her iki yerleşkemizden 9, 10 ve 11. sınıf öğrencilerimiz, 30 Nisan – 5 Mayıs tarihleri arasında, iki müdür yardımcımız ve biyoloji öğretmenleri eşliğinde Fransa, Belçika ve Hollanda’yı kapsayan bilim, sanat ve eğlence içerikli altı günlük bir keşif gezisi gerçekleştirdi.

Programın her gününde farklı şehirlerin önemli yerlerini ve birçok müzeyi ziyaret eden öğrencilerimiz hem bilgi, birikim ve bakış açılarını genişletti hem de çeşitli bilimsel ve kültürel kazanımlar elde etti.

Gezinin ilk gününde; Paris’te bulunan, 13 Mart 1986 tarihinde kurulmuş ve Avrupa’nın en büyük bilim müzesi olan Cité des Sciences et de l’Industrie Bilim Müzesi ziyaret edildi. Burada öğrencilerimiz bireysel ve grup şeklinde birçok aktiviteyi deneyimleme fırsatı buldu. Günün devamında Paris şehir turunda 1889 yılında inşa edilen Eiffel Kulesi ve Zafer Takı görülen yerler arasındaydı. Dünyaca ünlü Şanzelize caddesinde yürüyüş turu yapıldı ve şehir merkezini kapsayan gezide şehrin dinamik yapısı deneyimlendi.

Gezinin ikinci gününde; Walt Disney Studios ve Disneyland Paris’te bol kahkaha ve heyecan dolu aktiviteler içeren eğlence dolu bir gün geçirildi. Roller coaster ve diğer eğlence aletlerine binen öğrencilerimiz, eğlencenin ötesinde fiziksel prensipleri deneyimleyerek öğrenme fırsatını yaşadı; dönme hareketi, hızlanma, hız ve momentumun güçlü kuvvetlerini deneyimlerken, kalp atışlarını hızlandıran Newton mekaniğinin ilkelerini hissetti. Öğrencilerimiz, değişik parkurlarda yer çekiminin ve g kuvvetlerinin canlandırıcı etkilerini, açısal momentum ve merkezcil kuvvetin canlılar ve cisimler üzerindeki etkilerini gözlemleme olanağı buldu. Bu deneyimler, öğrencilerimizin sınıf içinde öğrendikleri teorik bilgileri pratikte gözlemleyerek daha iyi anlamalarına ve fiziksel dünyanın günlük yaşamımızdaki etkilerini daha derinlemesine kavramalarına yardımcı oldu.

Üçüncü gün; Belçika’da bulunan Avrupa Uzay Merkezi (ESA) ziyaret edildi. Burada öğrencilerimiz, Ay, Mars yürüyüşü simülasyonu, roket fırlatışı, mikro yer çekimi simülatörleri, uzay yapı tasarımları gibi astronot eğitimlerinin temelini oluşturan programı deneyimledi. Öncelikle, uzay araçlarının fırlatılması, yörüngeye yerleştirilmesi ve atmosfere yeniden giriş yapması gibi işlemler sırasında yer çekimi, ivme, kuvvet ve momentum gibi kavramları gözlemleyerek daha iyi anlama; uzay giysileri ve ekipmanlarının nasıl çalıştığını, uzayda yaşamın sınırlarını ve uzay araçlarının nasıl manevra yaptığını öğrenme fırsatı yakaladı. Bu deneyimler, öğrencilerimize sadece fiziksel prensipleri değil, aynı zamanda mühendislik ve teknolojinin uzay keşif ve araştırmalarında nasıl kullanıldığı hakkında da bilgi verdi. Bu deneyimlerden sonra öğrencilerimiz, bilimsel meraklarının arttığını, kariyer hedeflerini belirlemede ve bilimle ilgili ileri eğitim veya kariyer fırsatlarını araştırmada da ilham verici olduğunu aktardı.

Devamında Avrupa Birliği’nin başkenti kabul edilen Brüksel şehrinde, Avrupa Birliği Parlamentosu’nun genel işleyişini ve AB tarihini anlatan Parlamenterium Müzesi ziyaret edildi. Burada öğrencilerimiz, Avrupa Birliği, AB kurumları ve üyeleri hakkında interaktif bir şekilde bilgiler edinebildi ve sunulan multimedya sergilerini ilgiyle dolaştı. Devamında gerçekleştirilen Brüksel şehir turu süresince: Kraliyet Sarayı, Grand Palace ve Manneken Piss ve Waffle sokağı görülen yerler arasındaydı.

Rotterdam şehir turu ile başlayan dördüncü günde en önemli durak; 1842 tarihinde kurulan, 4.000 öğrenci, 2.500 bilim insanıyla Hollanda’nın en büyük ve en geniş kapsamlı teknik üniversitesi olan Delft Teknik Üniversitesi (Delft University of Technology, TU Delft) kampüsü oldu. Burada, 2023 Terakki mezunu TU Delft Uzay ve Havacılık Mühendisliği öğrencisi Ege Berk öğrencilerimizi karşıladı, kampüsü tanıttı, üniversite ve bölümleri hakkında bilgi ve deneyimlerini paylaştı. Üniversitenin değişik fakülte, kütüphane ve birimlerinin ziyareti sonrasında öğrencilerimiz, küresel perspektiflerini genişletip, uluslararası ortamda öğrenme ve kültürel etkileşim fırsatlarından yararlanma şansına sahip oldu.

2019 yılı Terakki Lisesi mezunlarımızdan Alp Korkmaz da mezun olduğu Eindhoven University of Technology‘deki Kimya Mühendisliği Bölümü ve yürütmüş olduğu master programı hakkında bilgi ve deneyimlerini paylaştı. Eski mezunlarımızla bir araya gelen öğrencilerimiz kariyer planlamaya yönelik fikir alışverişinde bulunma fırsatı yakaladı. Günün sonunda öğrenciler Den Haag şehir turu ile Hollanda’ya özgü mimari yapıyı keşif etme fırsatı buldu.

Beşinci gün; Coğrafya, Jeoloji, Biyoloji, Arkeoloji, Tarih ve Etnoloji alanlarında geniş bir koleksiyona sahip olan Museon Omniversum’u ziyareti ile başladı. Bir sonraki durak ise pek çok farklı sanat türünden yaklaşık 165.000 eserden oluşan bir koleksiyona sahip Kunstmuseum oldu. Öğrencilerimiz müzenin modern sanat koleksiyonunda uluslararası ve Hollandalı sanatçıların birçok eserini inceleme fırsatı buldu.

Lahey şehir turunda öğrencilerimiz, Birleşmiş Milletler’in başlıca yargı organı olan Uluslararası Adalet Divanı’nın binasına da görme fırsatı yakaladı. Sonraki duraklarında ise Hollanda’nın Oegstgeest şehrinde bulunan Corpus İnsan Vücudu Müzesi’ni gezdi. İnteraktif bir müze olan Corpus, öğrencilerimize insan vücuduna yolculuk imkânı sunmuş oldu. Tamamen vücuttaki organlara göre tasarlanan müzede öğrencilerimiz, insan vücudunun nasıl çalıştığını eğlenceli bir şekilde deneyimledi, sesler ve 5 boyutlu efektlerle öğrencilerin o organların içinde geziyor gibi hissetmeleri sağlandı. Müzede tüm organlar hakkında ve bu organlar arasındaki ilişkiler hakkında detaylı bilgiye ulaşıldı. Ayrıca öğrencilerimiz sağlıklı beslenme, egzersiz yapma gibi vücudumuz için yararlı eylemler hakkında da bilgilere de erişti.

Günün geri kalanında yapılan Leiden şehir turu sırasında şehrin tarihi ve kültürel mirası keşfedildi. Şehir merkezini, tarihi yapılarını ve önemli meydanlarını gezen ve alışveriş yapan öğrencilerimiz, farklı kültürlerin bir araya geldiği bu şehrin yaşam tarzını gözlemleyerek kültürel ortamının tadını çıkardı.

Öğrencilerimiz gezinin son gününde Hollanda’nın en büyük bilim müzesi olan NEMO Bilim Müzesi’nde bilim ve teknoloji dünyasını keşfetti. Köprülerin işleyişini, görsel yanılsama olgusunu ve yıldırım olaylarının ardındaki mekanizmaları anlamak için interaktif sergileri dolaşan öğrencilerimiz, devamında kimya alanında workshop etkinliklerine katılma fırsatı buldu.

Devamında Amsterdam şehir merkezini gezen ve alışveriş yapan öğrencilerimiz farklı kültürlerin bir araya geldiği bu şehrin yaşam tarzını deneyimledi.

Bu altı günlük gezinin sonunda, öğrencilerimiz bilim ve kültür alanlarında derinlemesine bir deneyim yaşayarak, bilgi ve tecrübelerini artırdı. Gezide yer alan ülkelerin zengin bilimsel ve kültürel mirası sayesinde, öğrencilerimiz gelecekteki başarıları için ilham alacakları bir yolculuk geçirdi.

Gezi sonrasında Levent Yerleşkemizden öğrencimiz Duru Ünal (Fen9) gezi ile ilgili deneyimlerini şu şekilde ifade etti:

“Bilimsel Avrupa Gezisi, sadece yeni yerler görmek için bir fırsat değil, aynı zamanda kültürel zenginlikleri deneyimlemek, sanatı ve tarihi daha derinlemesine anlamak ve kişisel bakış açısını genişletmek için de harika bir fırsattı. Amsterdam (bence bir diğer adı da bisiklet cenneti) sanatı ve eşsiz mimarisiyle bana çeşitli kültürel katkılarda bulundu. Leiden şehrinde gittiğimiz insan vücudunun tüm kısımlarının dev bir insan figürü üzerinden interaktif olarak anlatıldığı eğlenceli Corpus Müzesi ziyaretimiz hem akademik olarak hem de bilimsel olarak kendimi geliştirmemi sağladı.”

Levent Yerleşkemizden Bilge Yüce (11IB G) düşüncelerini;

“Fransa, Belçika ve Hollanda ülkelerini kapsayan bilimsel Avrupa gezisi benim için büyüleyici bir deneyim oldu. Öncelikle ilk iki günümüz Fransa’da Paris şehrinde geçti. Uçaktan indikten sonra Cité des Sciences et de l’Industrie müzesine gittik, buradaki bilimsel etkinlikler ve sergiler bizi oldukça etkiledi. Benim ilgimi ise özellikle matematik ve uzay bölümleri çekti. İlerleyen saatlerde Eiffel Kulesi’ne, Şanzelize’ ye gittik ve bu büyüleyici şehri gezme fırsatı yakaladık. Aynı zamanda Disneyland Paris’te bir günümüzü doyasıya eğlence ile geçirdik. Sonrasında Brüksel’de yer alan Avrupa Uzay Merkezi’ni ziyaret ettik. Orada uzayın ve insanlığın ilişkisinin tarihini öğrenmekle kalmadık aynı zamanda interaktif, eğitici ve eğlenceli etkinlikler ile tecrübe ettik. Hollanda’da bulunan Delft Üniversitesi’ni ziyaret ederek, okulun atmosferini ve olanaklarını görmüş olduk. Aynı zamanda bu üniversitede okuyan eski mezunlarımızdan bir öğrenci ile görüş ve fikir paylaşım şansına eriştik. Corpus Müzesi ve NEMO Bilim Müzesi gibi önemli bilim merkezlerini içeren gezi, bizlere bilimsel birçok deneyim katmanın yanı sıra yeni arkadaşlıklar edinmemizi ve dünyanın farklı kültürlerini yakından tanıma fırsatı sağladı.” şeklinde belirtti.