Terakkili Gençlerin Shakespeare Rüyası

2472

Levent Yerleşkemizden lise IB sınıfı öğrencilerimiz, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümümüzün İngiliz şair ve oyun yazarı William Shakespeare’in ölümünün 400. yılı etkinlikleri kapsamında 18 – 22 Mayıs tarihleri arasında düzenlediği İngiltere Edebiyat Turu’ndaydı.

Bu edebiyat turuna; öğrencilerimizden Ural Tunaboyu (10 IB E), Can Küçükyılmaz (10 IB F), Ekin Korkut (10 IB F), İpek Eğilmez (10 IB F), Ayça Dibekoğlu (10 IB G), Ece Karahan (10 IB G) ve Zeynep Mavi Mercan (10 IB G) Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü öğretmenleri Gonca Özmen’in rehberliğinde çıktılar.

İlk gün gerçekleşen panoramik şehir turunda; Trafalgar Meydanı, tarihi Londra evleri, Milli Galeri, Big Ben, Parlamento binası, Hyde Park, Westminister Kilisesi, Buckingham Sarayı, Tower of London, Londra Köprüsü ve St. Paul Katedrali öğrencilerimizin gördükleri yerler arasında.

İkinci gün öğrencilerimiz, Londra’nın tarihi ve ünlü tiyatrosu Shakespeare Globe’u, Globe oyuncularından bir rehber eşliğinde gezerken, Shakespeare ve dönemi, o dönemdeki tiyatrolar ve Globe’un kuruluşu, önemi, yapısı ve büyük yangından sonra yeniden kuruluşu hakkında bilgi sahibi oldular.

Sonra, Tate Modern Müzesi’ni gezdiler. Ardından, edebiyat turlarının en önemli mekânlardan biri olan Saison Şiir Kütüphanesi’ni ziyaret ettiler. Öğrencilerimiz, bu kütüphanede bulunan şiir dergilerini, şiir kitaplarını ve şiirle ilgili eleştiri, deneme ve inceleme kitaplarını incelediler. Bir şiir okumayı da ihmal etmediler.

Londra’ya tepeden bakmak için London Eye adlı dönme dolaba binen öğrencilerimiz, aynı günün akşamında Shakespeare Globe’da The Taming of the Shrew (Hırçın Kız) adlı oyunu izledi. Globe oyuncularının ustalığı, oyunun etkileyici içeriği ve sahnenin etkisiyle Shakespeare’e bir adım daha yaklaşan öğrencilerimiz, gezinin üçüncü gününde Shakespeare’in doğduğu ve çocukluğunun geçtiği Stratford-Upon-Avon’a gitti. Burada Shakespeare’in doğduğu evi ziyaret ettiler, oynadığı oyunları öğrendiler ve oynadılar. Öğrencilerimizin isteği üzerine evin bahçesindeki oyuncuların Shakespeare oyunu olan A Midsummer Nights Dream’den (Bir Yaz Gecesi Rüyası) bir sahne canlandırması ise gezide yaşadıkları en etkileyici anlardan biriydi.

Gezinin devamında, Shakespeare olarak öğrencilerimize eşlik eden, Shakespeare’den soneler okuyup onun gündelik yaşantısını tüm detaylarıyla anlatan rehber eşliğinde, Shakespeare Royal Company ve Shakespeare okulu olarak da bilinen Kral VI. Edward Okulu’nu gezdiler.

Öğleden sonrasını Oxford’da geçiren öğrencilerimiz, Oxford’da Christ Church Koleji’ni ziyaret etti. Ayrıca, Avrupa’nın en eski kütüphanelerinden olan Oxford Üniversitesi Bodleian Kütüphanesi ile ilgili bilgi edindikten sonra Trinity Kolej ve Carfax Kulesi’ni de gördüler.

Gezinin dördüncü günü ise South Kensington bölgesinde yer alan Bilim Müzesi, Doğal Tarih Müzesi, Victoria ve Albert Müzesi gezileriyle zenginleşti.

Öğrencilerimiz, Kensington Bahçeleri ve Hyde Park’ta yeşilin ve mavinin içinde geçirdikleri sakin bir günle Shakespeare ile yaptıkları edebiyat turlarını tamamladılar.