Terakkili Gençler Yelken Kampı’na katıldı

804

Her iki yerleşkemizden lise öğrencilerimiz, 4 – 7 Haziran tarihleri arasında Marmaris Karacasöğüt’te Global Sailing Academy işbirliğiyle düzenlenen Yelken Eğitimi Kampına katıldılar.

Yelken Eğitim Kampı, öğrencilerimize, Fizik öğretimi içerisinde yer alan; akışkanlar mekaniği, basit makineler, tork, Newton’un hareket yasaları gibi alanları deneyimleme ve yaşayarak öğrenme olanağı tanıdı.

Öğrencilerimiz, 4 gün süren kampta; yelken donanımı ve mekaniği ile ilgili teorik ve denizde uygulamalı dersler aldılar. Bu derslerde; Skippi 750 C yelkenli teknelerle eğitmen eşliğinde gruplar halinde denize açılarak gözlem yapma, Pico Laser sınıfı yelkenli teknelerle karada eğitmenler eşliğinde uygulamalı eğitim alma olanağı buldular. Denizdeki çalışmalarda öğrencilere eğitmenler de süratli botlarla yönergeler vererek gelişimlerini takip ettiler. Rüzgâr gücüyle bir deniz taşıtını hareket ettirebilme dinamiğini, yelkene binen büyük yükün makaralar aracılığıyla daha küçük kuvvetlerle taşınabildiğini yaşayarak öğrenen öğrenciler doğada karbon izi bırakmadan yelkenlinin hareket ettirebileceğini deneyimlediler.

Özellikle çözemeyeceklerini düşündükleri büyük bir sorunla karşılaştıkları acil durumlarda yapılabilecekleri öğrenme ve uygulama fırsatı bulan öğrencilerimiz; yelken eğitiminin bir parçası olan teknenin alabora durumuyla karşılaştıklarında ne yapabilecekleri örneğinden yola çıkarak, sorunlarla baş edebilme üzerine deneyim kazandılar.

Öğrenciler kamp esnasında, Skippi 750 C yelkenli teknelerle gruplar halinde eğitmenler eşliğinde Sedir Adası ziyaretinde bulundular. Doğayı, denizi ve yelken sporunu fizik dersinde öğrendikleri bilgilerle hayata geçirerek kamp ortamında deneyimleyen öğrencilerimiz, çeşitli oyun ve aktivitelerde bulundular. Sedir Adası, Kleopatra plajı olarak bilinen aynı zamanda düzgün kesme taştan çok sayıda kule, sur duvarları ile Apollon tapınağı ve onun yerine sonradan yapılan kilise ile hâlâ ayakta duran iyi korunmuş tiyatro, agora ve antik liman kalıntılarını ziyaret ettiler.

Kampın son gününde öğrenciler, Pico Laser sınıfı yelkenlilerle ikişerli gruplar halinde deneyimlerini pekiştirmek üzere denize açıldılar. Doğayı, denizi ve yelken sporunu fizik dersinde öğrendikleri bilgilerle hayata geçirerek kamp ortamında deneyimleyen öğrencilerimiz çeşitli oyun ve aktivitelerle yelken kamplarını tamamladılar.