Öğrencilerimiz Değişim Programıyla Hollanda’daydı

819

Tepeören Yerleşkemizden lise öğrencilerimizin katıldığı Hollanda Öğrenci Değişim Programı’nın ikinci aşaması, 4 – 9 Haziran tarihleri arasında Hollanda’da gerçekleşti.

Hollanda’nın Breda şehrinde bulunan Mencia de Mendoza Lyceum ile gerçekleştirilen değişim programında; öğrencilerimiz bir hafta boyunca okul içerisinde ve dışarısında çeşitli aktivitelerde yer alarak, okul turu ve ders gözlemleri yaptılar.

Öğrencilerimiz, Hollandalı öğrencilerin yapmış olduğu sunumlar ile de Hollanda’da yaşam ve Hollanda’daki eğitim sistemi hakkında bilgi sahibi oldu. Bunun yanı sıra öğrencilerimiz; bu yılın teması olan “Gıda, Kültürel Mirasımız ve Sürdürülebilirlik” ile ilgili sınıf etkinliklerine katılıp, projelerini sundular.

Aynı zamanda Amsterdam gezisine de katılan öğrencilerimiz; şehir turunun yanı sıra Rijksmuseum ve şehirden kaçış oyunu oynama fırsatı da buldu. Efteling Eğlence Parkı’nda bir gün boyunca vakit geçiren öğrencilerimiz, okulda gerçekleştirilen veda partisiyle programı tamamladı.

Öğrencilerimiz, bu süreçte yaşadıkları deneyimleri ve programla ilgili görüşlerini şöyle ifade etti:

“Breda’da yapılan bir haftalık değişim programına katılan her birimiz Hollanda kültürünü oradaki öğrencilerden öğrendik ve bir Hollandalının bakış açısının nasıl olduğunu gördük. Hollanda’da bir öğrencinin hayatının nasıl geçtiğini deneyimledik. Çok iyi arkadaşlar edindik ve çok eğlendik. Bu katılmış olduğum ikinci değişim programıydı ve ilkinde olduğu gibi bu sefer de çok güzel anılarla geri döndüm.” Melek Pelin Sayar (11A)

Hollanda öğrenci değişim programı beklediğimden güzel geçti. Programdaki arkadaşlarımızla birlikte geçirdiğimiz vakit bana birçok konuda katkı sağladı. Özellikle yabancı arkadaşlarımızla ortak dil kullanarak iletişim kurmamız İngilizcemi geliştirmek açısından çok yardımcı oldu. Yaptığımız sınıf içi etkinlikler ile de sürdürülebilirlik konusunun önemini bir kez daha anladım. Ayrıca birlikte çok eğlenceli vakit geçirdik. Bu programa katıldığım için çok mutluyum ve kendimi çok şanslı hissediyorum. Gelecek senelerde katılmak isteyen arkadaşlarıma kesinlikle katılmalarını öneririm.” Demir Özbek (11E)

“Hollanda Breda’da yer alan Mencia de Mendoza Lisesiyle yapılan bu değişim programı kesinlikle her öğrencinin öğrencilik hayatında deneyimlemesi gereken bir programdır. Beş gece, altı günden oluşan bu programda şehir turlarına, eğlence merkezi gezisine ve kültürel etkinliklere katılıp gözlem yapma şansı bulduk. Program hem eğlenceli zaman geçirmeme, hem de geleceğe dair ne istediğime karar vermemde yardımcı oldu. Öğrencilerin bağımsız bir şekilde kendi ayaklarının üstünde durmalarında ve gelecekte işlerine yarayacak zaman yönetimi gibi becerilerin gelişmesinde önemli bir rol oynamaktadır. Benim gibi gezmeyi seven ve farklı insanlarla yeni kültürleri deneyimlemeyi etkileyici bulan öğrenciler için bu program kesinlikle büyüleyicidir. Hollanda’yla yapılan bu değişim programı benim için hem yeni arkadaşlar edinerek güzel zaman geçirmemi, hem de aydınlatıcı, sorgulayıcı, özellikle de eğitici bir deneyim kazanmamı sağladı. Bu programa katıldığım için ve bana kattığı becerilerden dolayı çok mutluyum. Seneye de tekrar katılmak için sabırsızlanıyorum” Nehir Bayer (10D)