Terakkili Gençler Shell Eco-marathon Türkiye’de Yarıştı

3313

Levent Yerleşkemizden Team TERAKKİ ve Tepeören Yerleşkemizden Turbo TERAKKİ, 07 – 09 Ekim tarihleri arasında düzenlenen Shell Eco-marathon Türkiye’ye katıldı.

Dünyanın en önemli mühendislik yarışmalarından olan Shell Eco-marathon; 1985 yılından beri her yıl çok sayıda ülkeden gençleri daha az enerji ile daha fazla yol kat eden araçlar tasarlayıp üretmeye teşvik ediyor.

Shell Türkiye, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) ve Uludağ Otomobil İhracatçılar Birliği  (OİB) işbirliğiyle Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM)’in Dış Ticaret Kompleksi’nde bu yıl ikincisi düzenlenen yarışmada Team TERAKKİ, “Urban Concept” kategorisinde “Battery Electric” dalında; Turbo TERAKKİ ise “Prototype” kategorisinde “Gasoline” dalında yarıştı.

Öğrencilerin tasarlayıp ürettikleri araçlarıyla yarıştığı etkinliğe 200 öğrenciden 10’u üniversite, 3’ü lise olmak üzere 13 takım katıldı. Yarışmanın açılışında Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Dr. Faruk Özlü, padok alanında katılımcı takımların çadırlarını gezip araçlar ve takımların çalışmaları hakkında bilgi aldı.

turboterakki_webhaber

Shell Eco-marathon’da 2005 yılından bu yana kararlılıkla yarışan Team TERAKKİ, geçtiğimiz sene ilk kez gerçekleşen Shell Eco-marathon Türkiye’de pistte yarışan tek lise takımı olarak üçüncülük elde etti.  Ayrıca Turbo Terakki’yle birlikte yarışmadaki başarılarıyla Takım Ruhu Ödülü ve OİB (Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği) Özel Ödülü aldı. Daha sonra, Türkiye’nin en önemli AR-GE merkezlerinden özel projelerin paylaşıldığı Türkiye İnovasyon Haftası’nda ise ödül töreninde yer aldılar.

Terakki Öğrencileri Geleceğin Otomobillerini Tasarlıyor

Terakki Öğrencileri Geleceğin Otomobillerini Tasarlıyor