Terakkili Genç Kimyacılar Laboratuvar Kardeşleriyle Buluştu

2874

Lise Kimya Bölümümüzün Terakki Birikimini Paylaşıyor Programı* çerçevesinde yürüttüğü Terakki Laboratuvar Kardeşliği Projesi’nin 7.si bu yıl nisan ve mayıs aylarında gerçekleşti. Her iki yerleşkemizden genç kimyacılar, yeterli laboratuvar donanımına sahip olmayan çevre okullardan 107 öğrenciyle laboratuvarlarını ve deneyimlerini paylaştı. Birlikte deneyler yaptı.

Terakkili öğrenciler genç kimyacılar olarak kardeş okullarla laboratuvarlarında, sene boyunca öğrendikleri konulara ait kazanımlarla deneyler yaparak öğrendiklerini paylaşırken verilen sorumlukları yerine getirdiler. Takım çalışması içinde yer aldılar, sosyal duyarlılıklarını geliştirerek yeni dostluklar kurdular.

Levent Yerleşkemizde Kırımlı Rüştü Olcay Anadolu Lisesi, Hüseyin Yıldız Anadolu Lisesi Boğaziçi Mesleki ve Teknik Lisesi, Büyükçekmece Atatürk Anadolu Lisesi ve Sarıyer Mustafa Kemal Anadolu Lisesi; Tepeören Yerleşkemizde Tuzla Rotary İşitme Engelliler Ortaokulu konuk okullarımızdı.

Lisemizden gönüllü 9, 10 ve 11. sınıf öğrencilerimiz, önce belirlenen deneylerin provasını yaptı. Ardından, deneylerin yapılışı sırasında dikkat etmeleri gereken güvenlik kuralları, akranlarıyla paylaşmaları gereken temel bilgiler ve paylaşım sırasında dikkat etmeleri gereken iletişim dili konusunda çeşitli çalışmalar gerçekleştirdiler. Daha sonra, kendi sınıf seviyelerindeki konularla ilgili deneyleri misafir öğrencilerimize rehberlik ederek birlikte uyguladılar.

*Terakki Birikimini Paylaşıyor Programı: Terakki Vakfı ve Okulları 2009 yılında hayata geçirdiği bu program desteğiyle bilim, kültür ve sanat alanlarında eğitim dünyasını ve çevresini katkılarıyla zenginleştirme sorumluluğunu yerine getirmeyi amaçladı.

Bu program, Terakki Vakfı Okulları, çevre okullar ve sosyal sorumluluk taşıyan girişimlerle birlikte yapılan çalışmalarla gerçekleşir.