Terakkililer Kuzeyden Güneye İtalya’nın Tarihine ve Sanatına Tanıklık Etti

3576

Levent Yerleşkemizden ortaokul 7. sınıf öğrencilerimiz, 18 – 21 Mayıs tarihleri arasında İtalya’daydı. Sosyal Bilimler Bölümümüzün, öğrencilerimizin Avrupa uygarlığının temellerini atan İtalya’yı ve Rönesans dönemini yakından tanımaları için düzenlediği bu gezide; kuzeyden güneye Sienna, Pisa, Floransa, Roma, Napoli ve Pompei şehirlerini gezdi.

Gezinin ilk gününde, Toscano bölgesinde yer alan kulesiyle meşhur Pisa şehrine gittiler. Pisa şehrinde; Piazza del Duomo, Piazza de Miracoli (Mucizeler Meydanı), Vaftizhane ve Katedral’i incelediler.

UNESCO Dünya Mirası listesindeki Sienna şehrinde; Basilica di San Domenico, Duoma (Şehrin en büyük Gotik Katedrali), Piazza del Duoma (Duomo Meydanı) ve Piazza del Campo gezildi. Sienna’nın “contrade” olarak adlandırılan 17 mahallesi ile ilgili ilginç hikayeler öğrendiler.

Öğrencilerimiz ikinci gün Rönesans sanat ve mimarisinin kalbi olan Floransa şehrini gezdi. Güne Piazzale Michelangelo bölgesinden yani Arno Nehri’nin ikiye böldüğü şehrin tepesinden, Floransa’nın manzarasını; ayrıca Arno Nehri boyunca yürüyerek, ünlü Floransa Kütüphanesi’ni ve Ponte Vecchio (Eski Köprü) manzarasını izlediler. Ardından, Piazza della Signoria’ya (Senyörler Meydanı) ulaştılar. Bandinelli, Ammannati, Giambologna, Cellini, Michelangelo gibi sanatçıların eserleriyle donatılmış adeta bir açık hava heykel müzesi niteliğine sahip meydanı incelediler. Hemen yanında yer alan Vaftizhane ise Michelangelo tarafından “Cennetin Kapısı” olarak adlandırılan altın kapı hakkında bilgiler edindiler. Gezinin en önemli duraklarından olan Galileo Müzesi’ni ziyaret ettiler.

Gezinin üçüncü gününde, dünyanın en güzel antik şehirlerinin başında yer alan, İtalya’nın başkenti Roma’yı gezdiler. Roma Forumu ile başlanan gezide öğrencilerimiz, Palatine ve Capitoline tepelerine yayılmış bir alanda bulunan kalıntılar aracılığıyla Roma uygarlığı hakkında bilgi sahibi oldular.

Geziye, tarihi M.Ö.72’ye dayanan dünyanın en büyük amfi tiyatrosu, mimari ve mühendislik açısından en önemli eserler arasında yer alan Colosseum ile devam ettiler. Colloseum’da gladyatör oyunlarının yapıldığı alanları dolaştılar. Sonra, Konstantin Takı (Zafer Anıtı), dünyanın en eski stadyumu Circus Maximus, Trojan Ticaret Merkezi, Panthenon Tapınağı’nı gezdiler. Meydanları, çeşmeleri ve anıtsal yapıları ile ünlü Roma’da, Via del Corso, Piazza Novano (Novano Meydanı), Piazza di Spagna(İspanyol Merdivenleri), Fontana di Trevi (Aşıklar Çeşmesi), Victor Emanuelle II Anıtı, Piazza del Popolo (Popolo Meydanı) ve Piazza Venezia Meydanı’nı gezdikten sonra Vatikan Devleti’ne doğru yola çıktılar. Yol üzerinde bulunan, Osmanlı şehzadesi Cem Sultan’ın da hapsedildiği Castel Sant Angelo (Melekler Kalesi) görülerek Vatikan’a ulaştılar. Kubbe planını Michelangelo’nun yaptığı Piazza di San Pietro’yu (San Pietro Meydanı ve Bazilikası) gördüler.

Gezinin son gününde, İtalya’nın UNESCO Dünya Mirası listesinde yer alan Antik Roma kentlerinden Pompei ve Napoli’yi gezdiler. Binyıllara meydan okuyan Pompei sokaklarında gezdiler; dünyanın en eski pazar yerlerini, antik Roma hamamlarını, tapınaklarını, adalet sarayını ve o dönemden kalan taşlaşmış insan ve hayvanları gözlemleme fırsatı buldular. Pompei’den sonra İtalya’nın üçüncü büyük şehri olan Napoli’de gezi turu yaptılar. Castel Nuovo (Yeni Kale), Galleria Umberto I, Duomo Catedrali, Piazza del Plebiscito, San Francesco di Paola Bazilikası ve eski şehir merkezindeki tarihi sokakları gezdiler. Öğrencilerimiz, Napoli şehrinin mimari ve kültürel dokusunu gözlemlediler, Galleria Umberto’nun bir benzerinin de İstanbul’daki Çiçek Pasajı olduğu bilgisini de edinerek İstanbul’a dönüş yolculuğuna geçtiler.

Öğrencilerimiz gezi hakkında görüşlerini şu sözlerle ifade etti:

Elif Melis Kıdık (7 D)

İtalya Gezisinin genel kültürümü genişlettiğini düşünüyorum. Özellikle Rönesans dönemi ve etkilerini yakından görme ve tanıma fırsatı bulmak çok heyecan vericiydi. Böylece Sosyal Bilgiler derslerimizde öğrendiğimiz bilgileri görerek ve yaşayarak pekiştirme imkanı bulduk. Ayrıca o dönemin Osmanlısı ile İtalya’yı karşılaştırma fırsatı buldum. Bu da benim için farklı bir deneyimdi. Öğrendiklerimi daha net ve farklı açılardan değerlendirdim. Sadece duyduklarım ve öğrendiklerimle değil, aynı zamanda görsel olarak analiz etmemizin öğrendiklerimizin kalıcı olmasını sağladığına inanıyorum. Gerçekten eğlenerek ve öğrenerek katıldığım bir geziydi. Hem sosyal hem de bilgi açısından bize çok şey kattığını düşüyorum.

Nil Özçevik (7 D)                                                                                                        

Ben bu geziden en çok kültürel açıdan etkilendim. Rönesans’la ilgili öğrendiklerimizi görmek ve incelemek bana çok şey kattı, yeni bir bakış açısı kazandırdı. İtalya’nın çok güzel ve tarihi açıdan çok zengin olması ve bu tarihin nasıl korunduğunu gözlemlemek beni çok etkiledi. İyi ki bu geziye katılmışım; her şey çok güzeldi.