Robot Kulübümüz 11. Uluslararası MEB Robot Yarışması’nda Şampiyon

3451

Levent Yerleşkemizden Robotik Kulübü öğrencilerimiz, 11. Uluslararası MEB Robot Yarışması’nda 642 robotun yarıştığı Mini Sumo kategorisinde Şampiyon oldu. Bu başarıyı kendi tasarlayıp ürettikleri robotlarla elde ettiler.

MEB ile TÜBİTAK işbirliğinde düzenlenen 11. Uluslararası MEB Robot Yarışması 10-12 Mayıs tarihleri arasında Konya Büyükşehir Belediyesi Spor ve Kongre Merkezi’nde gerçekleşti. Lise ve üniversite öğrencilerinin eğitimleri sürecinde edindikleri bilgiyi beceriye dönüştürebilen, ürün geliştirebilen, bilimsel düşünebilen, girişimci ve rekabetçi bireyler olarak yetiştirilmesi amacıyla gerçekleştirilen yarışmaya MEB’e bağlı resmi ve özel ortaöğretim kurumları ile üniversiteler ve yurt dışından yarışmacı ekipler katıldı. 391 okuldan 3 bin 240 öğrenci ve öğretmenin yer aldığı yarışmada 12 kategoride 2.834 robot yarıştı. Yarışmada; Azerbaycan, Bosna Hersek, Gürcistan, Kırgızistan, KKTC, Makedonya, Panama, Romanya, Suudi Arabistan, Tunus, Türkmenistan, Ukrayna ve Yunanistan’dan ekipler vardı.

Robot Kulübü öğrencilerimiz Aylin Eğrioğlu (11 A) ve Taha Solakoğlu (10 F), Fizik Öğretmenleri Demet Karakaş, Hande Gökdoğan ve kulüp öğretmenleri Uğur Alkanoğlu rehberliğinde katıldıkları yarışmada robotik alandaki birikimlerini paylaşma ve geniş bir kitleye kendi robotlarını sunma fırsatı buldular.

Mini-Sumo kategorisi, robotların boyut ve ağırlık sınırlamalarından dolayı akılcı programlamaların ön plana çıktığı, rekabetin yoğun olduğu bir kategoridir. Sumo robotlar, Japon sumo güreşlerinden esinlenerek tasarlanan hobi ve yarışma amaçlı robotlardır. Birbirleriyle Dohyo adı verilen belli standartlara ve özelliklere sahip yuvarlak bir ring üzerinde karşılaşırlar. Karşılaşma süresince sumo robotlar birbirlerini ringin çevresindeki çizginin dışına iterek atmaya çalışırlar.