Terakkili Miniklerin Bilime İlk Adımı

1067

Her iki yerleşkemizde ilkokul 1 ve ortaokul 8. sınıf öğrencilerimiz, 07 – 25 Mart tarihleri arasında Bilim ve Teknoloji Haftası etkinlikleri kapsamında “Bilime İlk Adım” etkinliği yaptı.

8. sınıf öğrencilerimiz 1. sınıf öğrencilerimize iklim ve hava olayları konusunda öğrendikleri bilgileri kullanarak, “Yağmur Oluşumu” ile ilgili bilimsel bir deney hazırladılar. 1. Sınıf öğrencilerimiz ortaokul fen laboratuvarımıza misafir oldular ve bu deneyle bilim dünyasına adım attılar.

Ayrıca bu etkinlikle 1. sınıf öğrencilerimiz, “Dünya’nın İşleyişi” temasında öğrendikleri yağış türleri bilgilerini bilimsel bir deneyle ispat etme şansı elde ettiler. 8. sınıf öğrencilerimiz ise fen dersinde iklim ve hava olayları konusunda öğrendikleri bilgileri ders dışında farklı bir etkinlikte kullanmış oldu.

Bu çalışmanın hedefi 1. sınıf öğrencilerimize “Sabır”, “Yardımseverlik”, “Sorumluluk” değerleri kazandırmak ve onların bir bilim insanının izlediği bilimsel süreç basamaklarını deneyimlemelerini sağlamaktı. Aynı zamanda 8. sınıf öğrencilerimiz de bu değerleri davranış haline dönüştürme fırsatı yakaladı. Etkinliğin sonunda deneylerini tamamlayan öğrencilerimiz “Bilime İlk Adım” sertifikalarını aldı.