ECIS Liderlik Konferansı

2121

Anaokulu ve İlkokul Müdürümüz Zehra Kasap Erkan ve PYP Koordinatörümüz Hülya Salt Aygün, 19 – 20 Nisan tarihleri arasında İspanya’nın Barselona şehrinde gerçekleşen ECIS (The Educational Collaborative for International Schools) Liderlik konferansının “Liderliği Anlamak” çalıştayına katıldı.

Dünyanın çeşitli ülkelerinden katılan değerli temsilciler çalıştay boyunca bilgi ve deneyimlerini paylaştılar, işbirliği göstererek liderliğin farklı ülkeler, kültürler ve yapılar içinde ne kadar değişkenlik gösterdiğini deneyimlediler. Katılımcıların çalıştıkları okullar Türkiye, Amerika, Fransa, İngiltere, İsviçre, Bulgaristan, Katar, Gana ve Litvanya’nın önde gelen saygın ve IB konusunda başarılı okullar olmaları, en çok da liderlik yönleri güçlü yöneticilerinin farklı etnik gruplardan gelmelerine rağmen bulundukları okul topluluğuna uygun liderlik anlayışlarından kaynaklıydı.

İki gün boyunca başarılı okul liderliğinin gerektirdiği tutum, değer, davranış, bilgi birikimi, liderlikle yöneticilik arasındaki farklar tüm katılımcıların grup çalışmaları ve beyin fırtınaları aracılığıyla bulmaları sağlandı. Sekiz oturum olarak gerçekleşen çalıştayın her oturumu liderliğin farklı bir yönüne odaklanmaktaydı.

Okulların bulundukları ülke, öğrenci-öğretmen ve velilerin ait oldukları kültürlerinin yönetim anlayışında ve algılamada büyük farklar yarattığını tüm katılımcılar kendi deneyimleriyle keşfettiler. Çeşitli vaka incelemelerinde liderler kendi deneyimleri ışığında problem durumlarını yorumladılar ve kendi bireysel önerileri ile olaylara çözüm getirdiler.