Ortaokul Öğrencilerimiz Nesin Matematik Köyü’ndeydi

234

Ortaokul Matematik Bölümümüz, 16-19 Mayıs tarihleri arasında her iki yerleşkemizden 5, 6 ve 7. sınıflardan öğrencilerimizle, İzmir Şirince’de bulunan Nesin Matematik Köyü’ne bir gezi düzenledi.

Bu geziyle, öğrencilerimizin Nesin Matematik Köyü’nün büyülü atmosferini solumaları, değerli akademisyenlerle tanışmaları ve matematiğin okul kazanımları dışında da olağanüstü güzel dünyasını hissedebilmeleri hedeflendi.

Geziye katılan tüm öğrencilerimiz, Prof. Dr. Ali Nesin’den ve Pisagor Okulu kurucusu Haluk Memili’den matematik dersleri aldı. Dersler esnasında, üst düzey becerilerini geliştirmeye yönelik farklı problemlerle karşılaşan öğrencilerimizin sistemli düşünme ve yazma, sonuca değil sürece odaklanmanın, ulaşılan sonuçları nedenleriyle açıklayabilmenin önemi konusunda farkındalıkları arttı.

Nesin Matematik Köyü’nde geçirdikleri süre içinde, tabaklarına sadece yiyecekleri kadar yemek almanın, yemek bitiminde tabağını temizleyip kaldırmanın, kendi yatağını ve odasını temiz tutmanın sorumluluğunu taşıyan öğrencilerimiz gezi sonunda; keyifli, farklı ve unutamayacakları bir tecrübe yaşadıklarını ifade etti.

Gezi kapsamında öğrencilerimiz Tales Matematik Müzesi’ni de ziyaret ederek, matematiği soyuttan somuta taşıyan etkinlikleri keşfetti. Ayrıca öğrencilerimiz dünya mirası olarak kabul edilen tarihi Efes Antik Kenti’ni, Şirince, Kuşadası Liman ve Güvercinada’yı gezme fırsatı buldu.