Terakkili Gençler Sağlık Hakkının Felsefe Temellerini Tartıştı

2362

İstanbul Liseleri Felsefe Kulüpleri Platformu’nun (İLFKP) düzenlediği İnsan Hakları Günü kutlama etkinliği, 15 Aralık Cumartesi günü HEV Okulları Ö. Hisar Lisesi’nin ev sahipliğinde gerçekleştirildi. Her iki yerleşkemizin Anadolu Lisesinden ve Fen Lisesinden gönüllü öğrencilerimizin katıldığı etkinliğin, bu yılki ana teması “Sağlık Hakkının Felsefi Temelleri” idi.

Açılış konuşmaları, platform koordinatörlerinden biri olan Mehmet Salim Şirin’in 2018 Temmuz ayında gerçekleştirilen karaciğer nakli ile hayata tutunmuş olması olgusuna atfen, sağlık hakkı ve organ nakli politikaları üzerine yapıldı. “Bir Dayanışma Kültürü ve Etiği Olarak Organ Nakli” atölyesinin ikinci yarısında söz konusu naklin bileşenleri olarak bağış yapan aile, hocamız, doktorları, süreçte yanında olan arkadaşları da yer aldı.

Sağlık hakkı teması, 7 alt başlık altında farklı yönleri ile sunumlar ve görseller eşliğinde ele alındı: “Engelli Haklarının Önündeki Engeller”, “Bir Sağlık Hakkı Olarak ‘Çevre’”, “Farklı Genel Sağlık Politikalarının ‘İnsan’ Anlayışları”, “Sosyo-Ekonomik Bir Hak Olarak Sağlık”, “Tarihsel Süreçte Sağlık Hakkının Geçirdiği Aşamalar”, “Bir Beden Felsefesi Olarak Yoga” ve “Bir Dayanışma Kültürü ve Etiği Olarak Organ Nakli”. Atölyeler 1,5 saatlik iki oturumda öğrencilerin etkin katılımı ile yapıldı.

5 farklı atölyeye katılan öğrencilerimiz, yürüttükleri tartışmalarla hem sağlık hakkı konusunda görüş oluşturma anlamında, hem de farklı okullardan öğrencilerle bir araya gelerek felsefi bir tartışma yürüterek verimli bir gün geçirdiler.