Terakkililer Jüriyi İcatlarının En İyisi Olduğuna İkna Etmeye Çalıştı

1193

Ortaokul 8. sınıf öğrencilerimiz, 22 Aralık Çarşamba günü İngilizce Bölümümüzün bu yıl çevrim içi düzenlediği “Convince Me If You Can” adlı icat sunum yarışmamıza katıldı. Her sınıfın kendi icadının tanıtımını yaptığı yarışmada öğrencilerimiz, hazırladıkları sunumlarla jüri üyelerini icatlarının en iyisi olduğuna ikna etmeye çalıştı.

İngilizce derslerinde ‘Scientific & Technological Innovation’ temamızla başlayan bu süreç, sınıf olarak bir problem ve ihtiyaç alanı belirleyip, çevre dostu olma ilkesine bağlı kalarak, kendi icatlarını ya da inovasyonlarını yapmalarıyla devam etti. Öğrencilerimiz daha sonra sınıfta, grup etkinlikleriyle iş bölümü yaparak posterlerini, görsel sunumlarını ve konuşmacıların metnini hazırlayarak projelerini jüri önünde sergileyecek etkileyici bir sunum haline getirdiler.

Yarışmada; koşu bandıyla elektrik üretme, yapay zekâyla danışmanlık, evler için yağmur suyundan içme suyu üreten sistemler, manyetik dalgalarla çalışan araçlar, akıllı mutfak tezgâhı, hava temizleyici sistemler, yeterince beslenememe sorununa çözüm bulan haplar gibi birçok icat yer aldı.

Yarışmada Levent Yerleşkemizden 8B sınıfımız “Magnacar” icadıyla “En Başarılı Sunum” oldu. Manyetik alanlar yardımıyla çevreci bir yaklaşım hedefleyen tasarımın sunumu jüri üyelerinden tam puan aldı.

8E sınıfımız ise AI Counselor” icadıyla “En Yaratıcı İcat” ödülüne layık görüldü. 8E sınıfı öğrencilerimiz geçtikleri stresli sınav sürecinden yola çıkarak hayatlarının her anında yanlarında olacak bir rehberlik uygulaması geliştirdiler.